❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Jak wygląda rehabilitacja z zastosowaniem ultradźwięków?

Jednym ze sposobów na ogólną poprawę kondycji organizmu, przyspieszenie gojenia ran oraz stanów bólowych i zapalnych,  a także innych dolegliwości jest stosowanie ultradźwięków. Zabiegi te są bezbolesne i  nie wiążą się z żadnym uczuciem dyskomfortu, mają za to zbawienny wpływ na pacjenta.

Jaka przebiegają zabiegi z wykorzystaniem ultra dźwięków?

Jaka już wspomnieliśmy zabiegi z zastosowaniem ultradźwięków są bezinwazyjne a polegają na prowadzeniu głowicy wytwarzającej fale po ciele pacjenta. Z we względu na sposób prowadzenia tej głowicy wyróżniamy:

  • metodę labialną – głowica prowadzona jest po ciele ruchami kolistymi lub pasmami w leczeniu okolic przykręgosłupowych;
  • metodę stabilną – polega na punktowym przykładaniu głowicy do leczonych tkanek i wykorzystywaniu impulsów; z  uwagi na możliwość przegrzania tkanek metoda ta jest bardzo rzadko stosowana.

Ze względu na  miejsce wykonywania zabiegów z wykorzystaniem ultradźwięków wyróżniamy metody:

metodę lokalną – zabiegi stosuje się bezpośrednio na tkanki lezące głębiej w  okolicach chorych narządów;

metodę segmentarną – zabiegi ultradźwiękami wykonywane są w  okolicy przykręgosłupowej zgodnie z przebiegiem korzeni nerwowych odpowiedzialnych za narządy objęte stanami chorobowymi.

Jak długo trwa rehabilitacja za pomocą ultradźwięków?

Długość trwania rehabilitacji z wykorzystaniem ultradźwięków jest jak zawsze zależna od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta  i jego potrzeb. Ze względu na stadium i rodzaj choroby oraz obszar, na którym należy zastosować zabiegi czas pojedynczego zabiegu dzielimy na:

  • krótki – trwający od 1 do 3 minut;
  • średni – fala trwa od 4 do 9 minut;
  • długi – wynoszącym aż do 15 minut.

Rehabilitację ultradźwiękami stosuje się zazwyczaj w seriach powtarzanych pomiędzy 2-3 miesiącami. Jedna seria z kolei liczy 10 zabiegów w  przypadku chorób przewlekłych oraz od 12 do 15 zabiegów w sytuacjach tego wymagających.  W ostrych stanach choroby stosuje się nawet 6 zabiegów w jednej serii.

Zobacz również: Do czego są wykorzystywane ultradźwięki w rehabilitacji?