❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Chodzik rehabilitacyjny – o czym warto wiedzieć?

23 kwietnia 2019

Chodzik rehabilitacyjny zwany też balkonikiem to sprzęt rehabilitacyjny przeznaczony dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Korzystać z niego mogą zarówno osoby starsze, niepełnosprawne, jak również dzieci. Główną funkcją chodzika rehabilitacyjnego jest zapewnienie względnej samodzielności i łatwości poruszania się pacjenta poprzez odciążenie stawów kończyn dolnych.

Zalety stosowania chodzika rehabilitacyjnego?

Jak już wspomnieliśmy podstawową zaletą stosowania chodzika rehabilitacyjnego jest uzyskanie przez jego użytkownika względnej samodzielności w poruszaniu się. Zdecydowanie zwycięża on w porównaniu z kulami ortopedycznymi i wózkiem inwalidzkim. Po pierwsze daje większą stabilizację i pewność ruchów niż w przypadku kul. Dodatkowo nie obciąża mięśni i stawów, dzięki czemu osoba rehabilitowana może korzystać z niego przez kilka godzin, pokonując spore dystanse. Chodzik rehabilitacyjny wygrywa również z wózkiem inwalidzkim. Z pozoru wózek inwalidzki może okazać się lepszym wyjściem, ponieważ jest w pełni zautomatyzowany i nie wymaga używania siły, przez co jest niezwykle wygodny. Jednak na dłuższa metę osłabia mięśnie zwłaszcza nóg, gdyż nie wymaga ich używania. Przyczynia się to nie tylko do zwiotczenia mięśni – w końcowym efekcie może doprowadzić do nadwagi. Dlatego jeżeli pacjent, w opinii lekarza, może korzystać z chodzika rehabilitacyjnego warto przedłożyć go nad korzystanie  z wózka inwalidzkiego.

Zobacz również: Co warto wiedzieć przed wynajmem wózka rehabilitacyjnego?

Na co zwrócić uwagę wybierając chodzik rehabilitacyjny?

Aby osoba rehabilitowana nie zniechęciła się do korzystania z chodzika rehabilitacyjnego oraz by w pełni odpowiadał on jej potrzebom, bez względu an to, czy jest to sprzęt rehabilitacyjny kupiony, czy wynajęty z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, warto zwrócić uwagę na następujące zagadnienia:

  •  wysokość chodzika  – najważniejsze przy doborze chodzika rehabilitacyjnego jest dopasowanie go do wzrostu osoby, która będzie go użytkowała. Jeżeli chodzik będzie z byt niski lub zbyt wysoki, nie spełni swojej funkcji, a jego użytkowanie stanie się bezcelowe. Pacjent będzie musiał zginać kolana jeśli chodzik będzie za niski lub wręcz odwrotnie – stawać na palcach w przypadku, gdy sprzęt będzie zbyt wysoki. Idealnie dobrany chodzik powinien mieć rączki na wysokości bioder osoby rehabilitowanej.
  • gwarancja i serwis – warto rozeznać się przed zakupem lub wynajmem chodzika rehabilitacyjnego ile wynosi okres gwarancji, w którym to możemy zgłosić wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu chodzika lub jego usterki. Jest to ważne, jeśli nie chcemy potem ponosić dodatkowych kosztów, a osoby rehabilitowanej nie narazić na urazy. W razie uszkodzenia chodzika rehabilitacyjnego warto też dowiedzieć się, gdzie możemy dokonać jego serwisu sprawnie, tak by nie inwestować w całkiem nowy sprzęt rehabilitacyjny.
  • mobilność chodzika rehabilitacyjnego – warto zainwestować w taki chodzik rehabilitacyjny, który będzie wykonany z możliwie najlżejszego materiału. Z reguły wykonuje się je z aluminium, dzięki czemu sprzęt jest łatwy w prowadzeniu przez pacjenta oraz lekki w przenoszeniu przez jego opiekuna. Aby zapewnić maksymalną łatwość prowadzenia warto zainwestować w chodzik rehabilitacyjny wyposażony w obrotowe kółka, które nie krępują jego ruchów oraz ułatwiają skręcanie. Powinniśmy też wybierać modele, które łatwo i szybko składają się tak, by chodzik rehabilitacyjny zmieścić w bagażniku naszego samochodu.