❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Co warto wiedzieć przed wynajmem wózka inwalidzkiego?

16 kwietnia 2019

Jeżeli mamy do czynienia z osobą, która wymaga rehabilitacji w warunkach domowych, wcześniej czy poźniej może być konieczne wypożyczenie wózka inwalidzkiego na kilka tygodni bądź miesięcy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli w tym wózki inwalidzkie elektryczne i manualne. Wynajem wózka inwalidzkiego wymaga wcześniejszego zaplanowania, dlatego pomocna może okazać podstawowa wiedza na temat tego sprzętu rehabilitacyjnego.

Co powinniśmy sprawdzić przed wynajmem wózka inwalidzkiego?

Zanim zdecydujemy się na wynajem wózka inwalidzkiego, warto poświęcić trochę czasu na ocenę jego funkcji. Przed wynajęciem należy sprawdzić kilka rzeczy:

  •  Uszkodzenia. Sprawdźmy wózek inwalidzki pod kątem problemów w jego funkcjonowaniu lub istniejących uszkodzeń. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek problemy czy uszkodzenia natychmiast należy zgłosić to firmie wynajmującej. W przeciwnym wypadku narazimy się na utratę kaucji po okresie wynajmu, lub – co gorsza – ryzykujemy wystąpieniem obrażeń u osoby rehabilitowanej.

 

  •  Komfort i funkcjonalność. Jeśli to możliwe, wypróbujmy wózek inwalidzki, zabierając go na jazdę próbną. Jeśli działa na baterie, upewnij się, że są w pełni naładowane. Nie chcemy przecież sytuacji, w której po podpisaniu umowy okaże się, że bateria szybko się rozładowuje lub oparcie czy siedzenie są niewygodne.

 

  •  Wygoda transportu. Warto wziąć pod uwagę przystosowanie wózka inwalidzkiego do częstego podróżowania. Wybierając wózek inwalidzki, bez względu na to czy jest on elektryczny, czy manualny, należy sprawdzić, czy łatwo się on składa i rozkłada, tak by bez problemu schować go do bagażnika samochodu.

 

 •  Wymienialność. Warto zapytać firmę wynajmującą, czy istnieje możliwość wymiany naszego wózka inwalidzkiego na inny model bez dodatkowych opłat. Jest to istotna informacja, jeśli okaże się, że wózek inwalidzki nie został odpowiednio dopasowany do potrzeb osoby rehabilitowanej. Jest to praktyka szeroko obecnie stosowana, mimo to warto wcześniej upewnić się, czy wypożyczalnia stosuje ją.Zobacz również: Łóżko rehabilitacyjne Puławy

  Jaki rodzaj wózka inwalidzkiego wybrać?

  Istnieje wiele rodzajów wózków inwalidzkich, które można wypożyczyć. Jednym z czynników odróżniających je jest to, czy są one zmotoryzowany czy też nie. To, który z nich wybierzemy, powinno być decyzją dokładnie omówioną z lekarzem prowadzącym chorobę lub rehabilitantem osoby rehabilitowanej.

  Jeżeli pacjent wraca do zdrowia po kontuzji, operacji lub chorobie koniecznie będzie korzystanie przez niego z wózka manualnego. Taki sprzęt wymaga używania maksymalnej siły wszystkich mięśni, dzięki czemu nie dochodzi do ich zaniku, a wręcz przeciwnie – mięśnie odzyskują swoją pierwotną wytrzymałość.

  Niektóre wózki inwalidzkie są wyposażone w mocniejsze oparcie, co pomaga w takich problemach jak skolioza. Możesz potrzebować takiego wózka inwalidzkiego, jeśli masz osłabienie mięśni pleców.
  Jeśli osoba rehabilitowana posiada schorzenie charakteryzujące się epizodycznym osłabieniem, takim jak np. stwardnienie rozsiane wybór wózka inwalidzkiego uzależniony będzie jego dostosowaniem w zależności od tego, jak silna jest słabość ruchowa  w danym okresie.

  Natomiast dla osób starszych, których sprawność ruchowa wynika z wieku, najlepszym wyborem będzie wózek elektryczny. Rehabilitowanie takich osób nie polega bowiem na poprawieniu ich sprawności ruchowej, lecz na maksymalnym uniezależnieniu od osób drugich.