❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Czym jest dyskopatia i jakie są jej objawy i przyczyny?

Wiele z  bóli kręgosłupa, które nam towarzyszą  budzą w nas podejrzenia i obawy, inne ignorujemy  w nadziei, że  same przejdą. Często spotykamy się jednak  z  diagnozą lekarza, ze przyczyną tego bólu jest dyskopatia, a to powoduje u nas przerażenie i przekonanie, że mamy poważne problemy zdrowotne. Czym zatem jest i jak przebiega jej rehabilitacja dyskopatii?

Jakie schorzenia określamy mianem dyskopatii?

Dyskopatia to schorzenie, którego przyczyna tkwi w  uszkodzeniach krążka międzykręgowego,  czyli dysku. Ludzki kręgosłup, który jest bardzo ważnym elementem szkieletu  w ciele człowieka i odpowiada za wiele podstawowych funkcji.  Zbudowany jest z kręgów, między którymi znajdują się owe dyski. Ponieważ cechą charakterystyczną tych dysków jest duża sprężystość ich głównym zadaniem jest  amortyzacja pomiędzy kośćmi tworzącymi kręgosłup. Każde zatem nieprawidłowości w obrębie krążka międzykręgowego nazywa się dyskopatią.

Jakie są objawy i przyczyny dyskopatii?

Lokalizacja objawów związanych z dyskopatią jest silnie uzależnione od części,  w której doszło do uszkodzenia krążka międzykręgowego. I tak jeśli doszło do uszkodzenia segmentów szyjnych bóle pojaw się w okolicy głowy, szyi, barku lub odcinka piersiowego. Z kolei przy uszkodzeniach krążków w okolicy lędźwi ból ten będzie promieniował do odcinka piersiowego i pośladkowego.

W fazie przewlekłej dyskopatii bardzo trudno jest wysiedzieć lub wystać w  jednym miejscu przez dłuższy czas . Ból wywołuje już samo chodzenie, a nawet kaszel i śmiech, które powodują podrażnienie dysku. W fazie ostrej dyskopatii nasilenie objawów wywołuje już niemal każdy mały ruch, dlatego siedzenie i stanie w  jednym miejscu jest niezwykle bolesne. Ulgę w obu przypadkach mogą przynieść odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne.

Główną przyczyną dyskopatii są złe nawyki związane z postawą.  Garbienie się i opuszczanie głowy oraz barków do przodu może w  przyszłości zaowocować dyskopatią odcinka szyjnego i piersiowego. Z kolei siedzenie w pozycji z wypchniętym do tylu odcinkiem lędźwiowym, niewłaściwe schylanie się czy podnoszenie ciężarów możemy przypłacić dyskopatią odcinka lędźwiowego. W takich przypadkach może okazać się że bezzwłocznie musimy podjąć rehabilitację  dyskopatii  a w najgorszych przypadkach trzeba podda się operacji.

Kolejną przyczyną występowania dyskopatii jest brak ruchu oraz nadmierne przeciążanie kręgosłupa. W pierwszym przypadku dochodzi do postępującej sztywności kręgosłupa  w  miejscach,  w których sąsiadujące ze sobą kręgi tworzą stawy międzykręgowe. Brak odpowiedniego ruchu powoduje tą sztywność i nazywa się ją sztywnością  mięśniowo-stawową.  W przypadku obciążenia kręgosłup dotyczy to pracy,  która wymaga od nas częstego dźwigania ciężarów. Na dyskopatię często chorują również  sportowcy oddający się wielogodzinnym treningom, które niekorzystnie wpływają na zdrowie całego kręgosłupa.