❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Czym jest tlenoterapia?

13 sierpnia 2019

Do utrzymania organizmu człowieka w zdrowiu potrzebne jest dostarczanie mu nie tylko wody i pożywienia, ale i odpowiedniej dawki tlenu. Wiadomo powszechnie, że mózg człowieka zaczyna obumierać już po około 4 minutach bez oddechu. Po tym czasie w mózgu pojawiają się nieodwracalne zmiany, a ich skutki objawiają się ogromnymi uszczerbkami na zdrowiu i funkcjonowaniu całego organizmu. Do walki z problemami oddechowymi służy specjalny sprzęt rehabilitacyjny jakim jest koncentrator tlenu.

Na czym polega tlenoterapia?

Tlenoterapia stosowana jest w wielu chorobach związanych z problemami z wydolnością płuc. Polega na dostarczeniu do organizmu powietrza o podwyższonym stężeniu tlenu. Podstawą do wykrycia problemu z oddychaniem są specjalistyczne badania lekarskie. Jeżeli ciśnienie parcjalne tlenu we krwi jest mniejsze niż 60 mmHg, a ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla większe niż 45mmHg oznacza to niewydolność oddechową. W takim wypadku należy jak najszybciej podjąć tlenoterapię. Aby była ona skuteczna powinna trwać przez około 15 godzin w ciągu doby, także podczas snu. Sprzętem rehabilitacyjnym, które z powodzeniem można stosować w domu jest koncentrator tlenu, który można kupić lub wypożyczyć w wypożyczalniach sprzętu rehabilitacyjnego.

Jakie są przyczyny i objawy niewydolności oddechowej?

Częste duszności i problemy ze złapaniem oddechu, kaszel, którego powodem nie jest przeziębienie powinno skłonić każdego z nas do konsultacji lekarskiej. Kolejnym sygnałem alarmowym jest skłonność do szybkiego męczenia się lub uczucie nieprzyjemnego ucisku w klatce piersiowej. N a problemy z oddychaniem narażeni są również palacze, którzy przez kilka lat codziennie wdychają do płuc substancje smoliste. Także bierne zaciąganie się dymem papierosowym może przynieść uszczerbek na zdrowiu. Każde nieleczone problemy z oddychaniem mogą doprowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Choroba ta jest także zmorą osób, które narażone są w swojej pracy na wdychanie różnego rodzaju pyłów. Przyczyny mogą być także genetyczne jak np. bardzo niebezpieczne choroba płuc zwana mukowiscydozą lub astma. Do nieodpowiedniego natlenienia krwi w organizmie mogą się przyczynić choroby nabyte jak np. rak płuc lub nabyte choroby związane z krążeniem.

Warto pamiętać żeby bez względu na objawy, które zauważymy u siebie czy naszych bliskich skontaktować się z lekarzem specjalistą od dróg oddechowych i opowiedzieć mu o nich. Tylko dzięki konsultacji lekarskiej mamy możliwość uzyskania odpowiedniego leczenia oraz uzyskania dofinansowania z NFZ w przypadku, gdy potrzebny będzie nam koncentrator tlenu do domowej tlenoterapii.

Zobacz również: Dla kogo przeznaczony jest koncentrator tlenu?