❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Dla kogo przeznaczone są zabiegi elektrostymulacji?

Elektrostymulacja to zabieg elektroleczniczy mający na celu pobudzić nerwy i mięśnie. Stosuje się go nie tylko w  przypadku rehabilitacji medycznej. Elektrostymulacja znacznie  poprawia funkcjonowanie i odżywianie tkanek, dlatego stosowana jest powszechnie jako uzupełnienie terapii odchudzającej i w modelowaniu sylwetki.

Na czym polega zabieg elektrostymulacji?

Elektrostymulacja jest zabiegiem bezinwazyjnym i bezbolesnym. Dzięki specjalnej aparaturze w  odpowiednich punktach na ciele pacjenta umieszcza się opaski zapinane na rzepy, które wyposażone są w elektrody. Dzięki tym elektrodom przez tkanki i mięśnie przepływa prąd o niskiej częstotliwości, który wywołuje skurcz mięśni. Prąd ten ma charakter impulsywny, dlatego też efekt jego działania jest zbliżony do ćwiczeń fizycznych.

Elektrostymulację w rehabilitacji stosuje się jako zabiegi wspierające fizykoterapię. Ma ona za zadanie nie dopuścić do obumarcia odnerwionych mięśni, aż do momentu zregenerowania się uszkodzonych nerwów. Dlatego też stosuje się ją w sytuacjach porażenia mięśniowego oraz niedowładach typu wiotkiego. Elektrostymulacja doskonale  wspomaga leczenie wszelkich stanów bólowych. Prąd przepływający przez tkanki i mięśnie pacjenta podczas elektrostymulacji powoduje spalanie tkanki tłuszczowej i redukcję cellulitu, dotlenia komórki ciała oraz poprawia jędrność skóry poprzez zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny.

Jakie są wskazanie i przeciwwskazania do zabiegów elektrostymulacji?

Elektrostymulacja działa na mięśnie w podobny sposób jak w przypadku ćwiczeń fizycznych. Dlatego też  w pierwszym rzędzie zalecana jest wszystkim osobom, które z  różnych powodów nie mogą same wykonywać tych ćwiczeń. A zatem elektrostymulację stosuje się w  przypadku osób po przebytych kontuzjach, chorobach i po operacjach, z problemami ze stawami oraz otyłych.

Ponieważ elektrostymulacja odbywa się z użyciem prądu zdecydowanie dyskwalifikuje to osoby, które mają problemy z sercem, cierpiące na epilepsję oraz ze stwierdzonym spastycznym porażeniem mięśni. Dodatkowym przeciwwskazaniem są stany zapalne skóry oraz problemy z niewydolnością żył w kończynach dolnych (żylaki). Jeśli zdiagnozowano u nas guzki niewiadomego pochodzenia oraz nowotwory także  nie skorzystamy z  zabiegów elektrostymulacji. Pamiętajmy również, że elektrostymulacja w  rehabilitacji i medycynie estetycznej powinna być poprzedzona dokładnym wywiadem lekarskim, w przeciwnym wypadku może nam zaszkodzić zamiast pomóc.