❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Dlaczego masaż jest niezbędny w procesie rehabilitacji?

Masaż należy do zabiegów rehabilitacyjnych, który ma na celu szybszy powrót pacjenta do zdrowia. Znany jest od tysięcy lat dzięki swoim właściwościom, leczniczym i relaksacyjnym. Dlatego też tylko dogłębna znajomość technik masażu będących dorobkiem wielu pokoleń może przynieść oczekiwane efekty. Nieumiejętny masaż rehabilitacyjny z pewnością nie odniesie oczekiwanych efektów w procesie rehabilitacji, a nawet może pogorszyć stan pacjenta.

Czym jest masaż rehabilitacyjny?

Masaż leczniczy to nic innego jak oddziaływanie na organizm za pomocą mechanicznych najczęściej poprzez ucisk na tkanki. Natomiast masaż rehabilitacyjny jest odmianą masażu leczniczego stosowaną w odzyskiwaniu sprawności po wypadkach, chorobach, złamaniach itp. Głównym jego celem jest zmniejszane bólu i poczucia dyskomfortu, a tym samym skrócenie czasu potrzebnego do pełnej rekonwalescencji. Jest nie mniej istotnym elementem całej rehabilitacji jak terapia ruchowa. Masaż rehabilitacyjny działa zbawiennie nie tylko na układ nerwowy, ale i na układ krążenia, poprawiając ogólne ukrwienie i dotlenienie tkanek, co przyspiesza ich regenerację oraz likwiduje napięcie i stres.

W jakich przypadkach stosować masaż rehabilitacyjny?

Masaż rehabilitacyjny zazwyczaj przeprowadzany jest za pomocą klasycznych technik takich jak ugniatanie, oklepywanie, głaskanie, rozcieranie. Każdy rodzaj masażu rehabilitacyjnego powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta i zostać poprzedzonym dokładnym wywiadem lekarskim.

Masaż rehabilitacyjny to najczęściej masaż głowy, rąk, dłoni, brzucha, nóg oraz stóp i stosuje się go w przypadku takich urazów jak: stłuczenia, zwichnięcia, przeciążenie mięśni i stawów, skręcenia, złamania, skurcze, obrzęki i choroby skóry, zapalenie ścięgien mięśni i stawów, stany zapalne, choroby zwyrodnieniowe, porażenia mięśniowe i inne.