❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Do czego służą szyny podjazdowe i jak z nich korzystać?

Opieka nad osobą starszą lub niepełnosprawna nie jest łatwa. Wszystko zależy od stopnia niepełnosprawności takiej osoby. Jeżeli jednak musimy korzystać z wózka inwalidzkiego dość często ponieważ pacjent porusza się za jego pomocą zarówno w domu, jak i na zewnątrz warto pomyśleć o zakupie bądź wynajmie specjalnych szyn podjazdowych, które znacznie ułatwią nam opiekę nad bliską nam osobą.

Jak szyny podjazdowe mogą ułatwić opiekę?

Niestety Polska, w przeciwieństwie do zachodniej Europy, dalej jest krajem, który zbyt mało środków inwestuje w przystosowane infrastruktury publicznej do użytku dla osób niepełnosprawnych i starszych. Warto przypomnieć sobie ile razy napotkaliśmy się na schody bez podjazdu dla wózków inwalidzkich lub na nieczynną windę np. na miejskiej kładce? W takich sytuacjach problemy te możemy łatwo wyeliminować korzystając z szyn podjazdowych. Zadaniem szyn podjazdowych jest podniesienie komfortu poruszania się za pomocą wózka inwalidzkiego. Ułatwiają wjeżdżanie i zjeżdżanie nie tylko po schodach, ale również do i z samochodu. Doskonale sprawdzają się na innych nierównych lub pochyłych powierzchniach. Szyny podjazdowe można stosować zarówno do wózków elektrycznych i ręcznych, jak również do motorów, skuterów i quadów.

Szyny podjazdowe czy rampy?

Konstrukcja szyn podjazdowych najczęściej wykonana jest z aluminium dzięki czemu szyny są lekkie i łatwe w przenoszeniu. Dodatkowo pokryte są antypoślizgową warstwą z otworami, które zapobiegają gromadzeniu się brudu wewnątrz konstrukcji. Najkrótsze szyny zaczynają się od 150cm, najdłuższe zaś mierzą nawet 4 m i z reguły wysuwają się teleskopowo od połowy swojej długości. Dzięki takiej konstrukcji są proste w montażu i demontażu oraz nie zajmują dużo miejsca. Warto też upewnić się, że szyny podjazdowe, które kupujemy lub wypożyczamy z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego wyposażone są w mechanizm blokujący ich przypadkowe rozsuwanie się.

Rampy w odróżnieniu od szyn podjazdowych są o wiele większe i cięższe, a przez to bardziej uciążliwe w transporcie. Pełnią taką samą funkcje jak szyny podjazdowe – ułatwianie poruszania się za pomocą wózka inwalidzkiego w miejskiej infrastrukturze. Rampę można łatwo złożyć, przez co nie zajmuję wiele miejsca. Jej główną przewagą nad szynami podjazdowymi jest zdecydowanie lepszą stabilność.

Szyny podjazdowe jak i rampy z pewnością przydadzą się każdemu, kto na co dzień opiekuję się osobami poruszającymi się na wózku inwalidzkim. To, który ze sprzętów wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od potrzeb pacjenta i naszych oczekiwań.

 

Zobacz również: Jak dbać o wózek inwalidzki, by służył jak najdłużej?