❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Zakup sprzętu rehabilitacyjnego – na co zwracać uwagę?

Wiadomo powszechnie , że wszelki sprzęt rehabilitacyjny nie należy do najtańszych zakupów, tym bardziej warto zastanowić się, czy sprzęt, który już upatrzyliśmy odpowiada potrzebom osoby, która będzie z niego korzystała. Czy osoba ta może samodzielnie go użytkować i czy przystosowany jest do zakresu ruchu tej osoby. Nie chcemy przecież sytuacji, w której po wydaniu niemałych pieniędzy okażę się, że sprzęt nie spełnia oczekiwań osoby rehabilitowanej. Oczywiście  w większości sklepów dokonamy zwrotu sprzętu za okazaniem paragonu, jednak jednakże nie obejdzie się bez nerwów z  naszej strony i starty czasu, przez który osoba rehabilitowana nie dozna ulgi.

Jak szukać sprzętu rehabilitacyjnego na zakup?

W dobie internetu możemy skorzystać również z wielu ofert dostępnych w  internecie. Znajdziemy tam nie tylko oferty sklepów ze sprzętem rehabilitacyjnym, ale także od osób prywatnych sprzedających sprzęty całkiem nowe lub wziąć udział aukcjach  na portalach internetowych. Jeśli nasze środki finansowe nie pozwalają na zakup całkiem nowego sprzętu rehabilitacyjnego możemy skorzystać z tańszej alternatywy jaką jest sprzęt używany. Jeśli podchodzimy do tematu sceptycznie skorzystajmy z zakupu sprzętu od sprawdzonego importera, który zajmuje się sprowadzaniem używanego sprzętu z zagranicy z zachowaniem najwyższych standardów przeprowadzanych na nich testów jakościowych.

Przy zakupie całkiem nowego sprzętu wybierajmy sklepy, które już od wielu lat istnieją na rynku i te, które polecają nam  inni. Warto też dopytać, czy sklepy te posiadają  w ofercie możliwość nabycia sprzętu rehabilitacyjnego finansowanego lub częściowo refundowanego. Istotną informacją jest prowadzenie serwisu przez dany punkt sprzedaży, by w razie jakichkolwiek problemem z  funkcjonowaniem sprzętu lub jego uszkodzeniem nie tracić niepotrzebnie czasu na szukane punktów serwisujących. Przy zakupie warto wspierać się radą konsultantów reprezentujących dany sklep, którzy nie tylko doradzą nam w  wyborze, ale również zjawią się u nas w domu w  celu prezentacji sprzętu,  jego  przymierzenia i dopasowania do indywidualnych potrzeb osoby rehabilitowanej.

Parametry sprzętu rehabilitacyjnego  

Decydując się na zakup czy to sprzętu nowego, czy też używanego, w pierwszej kolejności należy dokładnie określić wymagania sprzętu pod kątem osoby rehabilitowanej, tzn. dobrać odpowiedni sprzęt do konkretnych schorzeń. W takim przypadku najlepiej poradzić się lekarza lub rehabilitanta. Dla osób starczych najczęstszym wyborem są sprzęty ułatwiające swobodne poruszanie się, a więc wózki inwalidzkie, ambony, kule, laski, w najcięższych przypadkach łóżka rehabilitacyjne. Łóżka rehabilitacyjne są przeznaczone również dla osób po przebytych operacjach, mających problem z chodzeniem, a czasem z oddychaniem z uzupełnieniem o materace przeciwodleżynowe, czy koncentratory tlenu. Warto też porozmawiać z lekarzem lub rehabilitantem i dowiedzieć się jak długą osoby rehabilitowane będą musiały korzystać z danego sprzętu lub sprzętów.  Jeżeli okres ten wynosi ponad rok warto pomyśleć o inwestycji jaką jest zakup tego sprzętu, natomiast jeśli czas ten zamyka się w kilku miesiącach rozsądniej będzie zapoznać się z ofertą wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.

 

Najważniejsze, by dokonując zakupu sprzętu rehabilitacyjnego dokładnie zapoznać się  z jego certyfikatami jakości. To znaczy sprzęt oznakowany jako medyczny powinien być przede wszystkim bezpieczny, a instrukcja na tyle łatwa i zrozumiała, by nie stwarzała wątpliwości co do sposoby jego użytkowania. Jeżeli zastosujemy się do powyższych wskazówek i z uwagą dokonamy wyboru oraz z pełną świadomością będziemy korzystać ze sprzętu, z pewnością ułatwimy osobie rehabilitowanej powrót do częściowej lub pełniej samodzielności.