❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Jak dbać o koncentrator tlenu stacjonarny i przenośny?

10 grudnia 2019

Koncentratory tlenu to sprzęt rehabilitacyjny, który przeznaczony jest dla osób potrzebujących  dostarczania do organizmu wysokiej dawki czystego tlenu. Jeszcze do niedawna rehabilitacja osób z chorobami płuc lub problemami z krążeniem możliwa była jedynie w warunkach szpitalnych pod okiem specjalistów. Dziś każda osoba, która wymaga tlenoterapii może kupić lub wynająć koncentrator tlenu nowy lub używany w wypożyczalniach sprzętu rehabilitacyjnego. Bez względu jednak na to, czy sprzęt ten kupiliśmy czy wynajęliśmy powinniśmy odpowiednio o niego dbać o, by służył nam dłużej i był bardziej wydajny.

Jakie warunki musimy spełnić, aby koncentrator tlenu działał bez zarzutu?

Bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania koncentratora  tlenu stacjonarnego jest jego ochrona przed nadmierną wilgocią. Oznacz to, że nie możemy go stosować w takich pomieszczeniach jak łazienka lub kuchnia, które często narażone są na parowanie wody. Pomieszczenie, w  którym korzystamy z koncentratora tlenu nie powinno być również zadymione dymem tytoniowym  lub innymi spalinami. W przeciwnym wypadku może dojść do szybkiego zanieczyszczenia filtrów koncentratora tlenu, a w konsekwencji do zmniejszenia jego wydajności, a nawet uszkodzenia.

Jak korzystać i dbać o sprawne funkcjonowanie koncentratora tlenu?

Użytkowanie koncentratora tlenu stacjonarnego i przenośnego nie wymaga specjalnego przeszkolenia, ponieważ korzystanie z nich  jest banalnie proste. Jeśli więc rozpakujemy już nasz kupiony lub wypożyczony sprzęt rehabilitacyjny, przede wszystkim powinniśmy poczekać kilkadziesiąt minut, aż jego temperatura wyrówna się z  temperaturą otoczenia.

Jeśli już wybierzemy najlepsze pomieszczenie, w którym osoba rehabilitowana będzie korzystała z koncentratora tlenu stacjonarnego a jego temperatura uzyska temperaturę otoczenia wyjmijmy butelkę nawilżacza i napełnijmy go wodą destylowaną. Następnie załóżmy cewnik tlenowy, podłączmy koncentrator  do prądu, ustawmy parametry urządzenia odpowiadające potrzebom osobie rehabilitowanej i załóżmy jej wąsy tlenowe.

W dbaniu o prawidłowe działanie koncentrator tlenu najistotniejsze jest dbałość o czystość jego filtrów. Filtry powinniśmy regularnie przepłukiwać pod bieżącą wodą i poczekać  do ich całkowitego wyschnięcia. W przeciwnym wypadku, jeśli filtr będzie wilgotny lub podłączymy urządzenie bez filtra  może dojść do awarii koncentratora tlenu. Skoro zaś awaria ta powstała z naszej winy sprzęt rehabilitacyjny  nie podlega  gwarancji.

W przypadku koncentratorów tlenu stacjonarnych i przenośnych trzeba również zadbać o regularne czyszczenie nawilżacza. W przeciwnym wypadku mogą  w nim zalęgnąć się grzyby i pleśń. Jeśli lekarz zalecił osobie rehabilitowanej korzystanie z takiego nawilżacza należy myć go codziennie z godnie z instrukcją obsługi.

Do czyszczenia zarówno filtra, jak i nawilżacza wystarczy gorąca woda z płynem do naczyń do jego przepłukania oraz 1/3 octu i 2/3 gorącej wody do jego odkażenia. Dzięki regularnemu czyszczeniu części koncentratora tlenu będzie on działał wydajnie przez długi czas, a  my nie narazimy się na dodatkowe koszty związane z  jego naprawą.

Zobacz również: Jakie są najistotniejsze różnice pomiędzy stacjonarnym a przenośnym koncentratorem tlenu?