❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Jak dbać o wózek inwalidzki, by służył jak najdłużej?

Sprzęt rehabilitacyjny ma za zadanie usprawnić życie osobom chorym, po wypadku lub starszym, które nie mogą samodzielnie się poruszać. Mają także ułatwić opiekę ich opiekunom. Wbrew wszelkim opiniom wózki inwalidzkie najczęściej trafiają do swerwisów sprzętu rehabilitacyjnego z powodu uszkodzeń wynikających z nieprawidłowego ich użytkowania.

Jakie są najczęściej poepłniane błędy w użytkownaiu wózka inwalidzkiego?

Każdy sprzęt rehabilitacyjny zarówno ten nowy, jak i używany wypożyczony z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego powinien posiadać odpowiednie atesty oraz instrukcję obsługi. Prowadzenie wózka inwalidzkiego po powierzchni, która nie jest do tego przeznaczona może uszkodzić jego układ kierowniczy lub doprowadzić do jego rozlegulowania. Przeciażenie całej konstrukcji wózka może powstać na skutek przewożenia osoby o większej masie ciała niż jest to zalecane – każdy model zawiera inne wskazania co do maksymalnej masy. Uszkodzenie podłokietników to z kolei skutek podnoszenia za nie wózka rehabilitacyjnego z osobą siedzącą lub jego przewożenie w bagażniku z innymi rzeczami, które moga go dodatkowo uszkodzić.

Jak przechowywać i czyścić wózek inwalidzki?

Większość wózków inwalidzkich to konstrukcje metalowe, dlatego źle wpływa na nie zbyt duża ekspozycja na deszcz, wilgoć oraz wysoką i niską temperaturę. Z tego względu powinniśmy unikać przechowywania tego sprzętu rehabilitacyjnego na dworze, balkonie czy tarasie. W nieodpwiednich warunkach metalowe elementy wózka szybko ulegają korozji a ich stan techniczny ulega pogorszeniu.

Przy skłądaniu i rozkładaniu wózka inwalidzkiego zawsze trzeba wykonywać to prawidłowo i delikatnie. Wykonywanie tych czynności na siłę może niedowracalnie uszkodzić jego części, a my będziemy musieli wydać dodatkowe pieniądze na naprawę  naszego wózka inwalidzkiego lub pokryć koszta naprawy wypożyczonego wózka inwalidzkiego spowodowane nieprawidłowym użytkowaniem.

Bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja wózka inwalidzkiego. Do czyszczenia tapicerki i ramy nie trzeba stosowac żadnych środków chemicznych – wystarczy przetrzeć je szmatką zwilżoną ciepłą wodą. Największą staranność należy przyłożyć do elementów ruchomych wózka i jego ogumienia. Mocno zabrdzone koła nie tylko przysporzą nam dodatkowej pracy podczas sprzatania podłogi w domu. Ich czystość to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa pacjenta i komfort jego jazdy – uporczywy bród może znacznie wpłynać na działnie hamulców. Tylko właściwa i regularna pielęgnacj wózka inwalidzkiego zapewni poprawne działnie sprzętu.

Samodzielna kontrola i regularne serwisowanie

Niezależnie czy wózek inwalidzki kupiliśmy w sklepie ze sprzętem medycznym, czy wypożyczyliśmyz wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego należy od czasu do czasu skontrolować samiedzielnie jego porawne działnie. W pierwszym rzędzie powinniśmy zadabać o odpowiednie ciśnienie w oponach oraz sprawdzić stopień zużycia bieżnika. Zbyt duże odchylenia od normy zalecanej w instrukcji źle wpływa na poprawne hamowanie wózka inwalidzkiego oraz komfort podróżowania nim. Przynajmniej raz w miesiącu powinniśmy także przeprowadzić kontrolę dotycząca siły dokręcenia wszytskich śrub i nakrętek oraz sprawdzić całą konstrukcję w poszukiwaniu ewentualnych pęknieć. Co parę tygodni warto naoliwić smarem osie wózka inwalidzkiego. Obowiazkowwo przed każdym wyjazdem poza dom należy skontrolować działnie kół i hamulca. Nieprawidłowe ustawienie kół może blokować jedno z nich a tym samym uttrudniać prowadzenie wózka inwalidzkiego zarówno przez pacjenta, jak i jego opiekunów. Przy uniesionym wózku koła powinny swobodnie się obracać a oba hamulce reagować tak samo.

W każdym przypadku powinniśmy raz na rok zaprowadzić wózek inwalidzki do punktu serwisowania sprzętu rehabilitacyjnego. Dotyczy to zwłaszcza wózków o napędzie elektrycznym zaawansowanych technicznie. Tutaj można również dokonać naprawy sprzętu rehabilitacyjnego lub wymiany zużytych części. Tylko taki sposób kontrolowania sprawności wózka inwalidzkiego jest gwarantem bezpieczeństwa jego użytkownika.

Zobacz również: Co warto wiedzieć przed wynajmem wózka inwalidzkiego?