❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Jak opiekować się osobą na wózku inwalidzkim?

Codzienna opieka nad osobą, która z racji choroby lub wieku porusza się na wózku inwalidzkim nie należy do łatwych zadań. Jest to zajęcie niezwykle odpowiedzialne, a bez sporej dozy wyobraźni i cierpliwości bardzo uciążliwe. Jeśli stajemy przed koniecznością kupna lub wynajmy odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego, które podniesie komfort życia bliskiej nam osoby oraz komfort naszej pracy, warto dokładnie zapoznać się z zasadami jego bezpiecznego użytkowania.

Zasady opieki nad osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim:

  •  Maksimum samodzielności. To, że osoba, którą się opiekujemy porusza się na wózku inwalidzkim, nie znaczy, że we wszystkim powinniśmy ją wyręczać. Wręcz przeciwnie, pozwólmy jej w miarę możliwości wykonywać jak najwięcej czynności, które pozytywnie wpłyną na jej poczucie własnej wartości, a co za tym idzie na zdrowie psychiczne. Początkowo pozwólmy jej samodzielnie spożywać posiłki, ubierać się i dbać o higienę osobistą. Z czasem możemy zlecić jej wykonywanie prostszych obowiązków domowych, tak by mogła poczuć się potrzebna. Pozwalajmy także osobie na wózku inwalidzkim pokonywać coraz to nowe wyzwania, które stwarza jej wykonywanie innych czynności. Nawet jeśli zabierze jej to znacznie więcej czasu, uzbrójmy się w cierpliwość i dajmy jej szansę wykazać się przed sobą.
  •  Bądźmy wyrozumiali i stawiajmy realne wyzwania. Ważnym elementem rehabilitacji osób poruszających się na wózku inwalidzkim jest pokonywanie coraz to nowych trudności. Nigdy nie wątpmy w możliwości takich osób i nigdy nie wyrażajmy tego na głos. To sprawi jej przykrość i obniży wiarę w siebie. Bądźmy cierpliwi i realnie poszerzajmy zakres czynności, które sama będzie w stanie wykonać. Reguła ta dotyczy również naszej opieki nad osoba poruszająca się na wózku. Jeśli dobrze nie znamy możliwości technicznych sprzętu rehabilitacyjnego i nie umiemy się nim poprawnie obsługiwać nie udawajmy, że jest inaczej – możemy wyrządzić krzywdę osobie rehabilitowanej.
  •  Współpraca to podstawa. Najczęstszym błędem, który możemy popełnić podczas opieki nad osobą na wózku inwalidzkim jest jej uprzedmiotowienie. To, że osoba ta jest od nas uzależniona nie powinno wywoływać u nas poczucia wyższości. Zawsze, gdy wykonujemy jakąś czynność przy tej osobie powinniśmy zapytać ja, czy wyraża na to zgodę. Powinniśmy też stale rozmawiać z tą osoba i informować ją, co będziemy w danym momencie robić.

Zasady bezpieczeństwa opiekuna i osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim

Osoba, którą się opiekujemy, zawsze będzie w jakimś stopniu od nas zależna. W naszej gestii leży to, aby zapewnić jej, a także sobie maksimum bezpieczeństwa podczas codziennych czynności. Ponieważ nie posiadamy wiedzy oraz wykształcenia, które posiadają zawodowi rehabilitanci musimy się wszystkiego skrupulatnie nauczyć. Oto kilka zasad bezpieczeństwa, które powinniśmy bezwzględnie przestrzegać w trakcie opieki nad osoba poruszająca się na wózku:

  •  Podczas przenoszenia lub unoszenia chorego zawsze powinniśmy mieć ugięte kolana i proste plecy. Nie powinniśmy też podczas tej czynności wykonywać żadnych gwałtownych ruchów oraz skrętów kręgosłupa. W przeciwnym razie możemy uszkodzić swój kręgosłup, stracić równowagę i upaść razem z pacjentem.
  •  Mniejszy dystans oznacza więcej bezpieczeństwa. Podczas przenoszenia osoby warto zadbać o to, aby znaleźć się jak najbliżej niej – odciążymy w ten sposób nasz kręgosłup, a cały ciężar przeniesiemy na biodra i kolana. Także odległość, na którą musimy przenieść pacjenta jest bardzo ważna. Im mniejsza odległość, tym mniej siły musimy użyć przy wykonywaniu danej czynności. Dodatkowo poruszając się krokiem odstawno-dostawnym zminimalizujemy ryzyko potknięcia się.
  •  Współpraca jest bardzo ważna. W miarę możliwości pacjenta powinniśmy wręcz wymagać od niego, aby współpracował i pomagał nam w wykonywaniu czynności przenoszenia go. Pomoc tą może stanowić obejmowanie talli lub barków opiekuna przez pacjenta, co znacznie ułatwi mu pracę. Osoba ta dodatkowo będzie mogła poczuć się potrzebna. Bardzo istotne jest, aby wszystkie wykonywanie przez nas czynności wykonywane były precyzyjnie i możliwie w jak najkrótszym czasie. Nie zachowujmy się przy tym niedelikatnie wobec chorego i nie przysparzajmy mu dodatkowego bólu.

Jeżeli staniemy przed koniecznością opiekowania się bliską nam osobą, która porusza się na wózku inwalidzkim warto a nawet trzeba zapoznać się z zasadami obsługi tego sprzętu rehabilitacyjnego. Jeżeli potrzebujemy wózka inwalidzkiego tylko na krótki czas możemy wypożyczyć go w wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Gdy sprzęt nie będzie już potrzebny zwrócimy go bez problemu i zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Jeżeli jednak mamy pewność, że wózek inwalidzki będzie potrzebny na dłuższy okres kupmy go w wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego lub w sklepie ze sprzętem medycznym.

Zobacz również: Do czego służą szyny podjazdowe i jak z nich korzystać?