❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Jak przebiega leczenie i rehabilitacja stawu biodrowego?

9 października 2019

Staw biodrowy należy do najbardziej eksploatowanych w ciele człowieka. Funkcjonuje nie tylko na wszystkich płaszczyznach, ale i narażony jest na duże obciążenie przez cała dobę. Jeżeli nie był wcześniej uszkodzony, najczęściej bóle i niedogodności pojawiają się około 60 roku życia. Wynika to oczywiście z faktu starzenia się organizmu. Często też okazuję się, że operacja wszczepienia endoprotezy to jedyna droga, aby zapobiec kalectwu pacjenta oraz pomóc mu odzyskać częściową lub całkowitą sprawność.

Jakie są rodzaje endoprotez biodra i jaki mają wpływ na późniejszą rehabilitację stawu biodrowego?

Na to, jak szybko podejmiemy rehabilitację oraz jaki będzie jej końcowy efekt podstawowy wpływ mają takie czynniki jak:

– stan zdrowia pacjenta przed i po operacji;

– budowa anatomiczna stawu konkretnego pacjenta;

– przyczyny wszczepienia endoprotezy oraz jej rodzaj;

– wystąpienie powikłań pooperacyjnych.

Należy jednak pamiętać, że operacja stawu biodrowego to zabieg niezwykle wymagający. Podczas wszczepienie endoprotezy pacjenta traci dużo krwi, zaś proces gojenia tkanek głębokich trwa nawet do kilku tygodni. O tym, jak szybko pacjent będzie mógł zostać poddany rehabilitacji decyduje również rodzaj endoprotezy stawu biodrowego:

endoproteza cementowa – trzpień i panewka są całkowicie wykonane z cementu – umożliwia całkowite obciążenie stawu biodrowego po operacji;

endoproteza bezcementowa – trzpień bez cementu, panewka wkręcana – stopniowe rozłożenie obciążenia stawu biodrowego następuje ok 3 miesiące;

endoprotez hybrydowa – jeden element jest zbudowany z cementu.

Jak wygląda rehabilitacja po operacji stawu biodrowego?

Czas trwania oraz efekty rehabilitacji po operacji stawu biodrowego u każdego pacjenta wyglądają inaczej. W trakcie pobytu w szpitalu w miarę zaleceń lekarza specjalisty rehabilitanci prowadzą z pacjentami ćwiczenia z zakresu kładzenia się na łóżko rehabilitacyjne, siadania (w tym na sedesie) oraz chodzenia. Wszystkie te zabiegi mają na celu naukę osoby rehabilitowanej bezpiecznego funkcjonowania z endoprotezą biodra i zapobieganiu wszelkiego rodzaju powikłaniom. Początkowo są to ćwiczenia ułożenia i ustawienia oraz czucia nacisku na operowany staw. Następnie dochodzą ćwiczenia , których celem jest odciążenie stawu biodrowego, a na koniec ćwiczenia wolne oraz wzmacniające mięśnie obręczy stawu biodrowego.

W trakcie całej rehabilitacji stawu biodrowego zarówno w warunkach szpitalnych, jak i w czasie rehabilitacji w domu wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny. W początkowej fazie jest to łóżko rehabilitacyjne, którego wsporniki sprzyjają nauce siadania. W początkowej fazie odciążania stawu biodrowego stosuje się kule ortopedyczne oraz chodziki rehabilitacyjne, które doskonale sprawdzają się w odciążaniu stawu biodrowego przenosząc siłę oparcia na mięśnie rąk. Jeśli zachodzi taka potrzeba zarówno łóżko rehabilitacyjne, jak i chodzik rehabilitacyjny możemy kupić bądź wynająć w  przystępnej cenie w  wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.

Rehabilitacja po operacji stawu biodrowego z reguły trwa około miesiąca. Czas ten jest oczywiście uzależniony od sprawności początkowej pacjenta, jego wieku i wydajności wysiłkowej oraz brakiem lub istnieniem innych schorzeń. Efektem końcowym tej rehabilitacji jest nie tylko przywrócenie pacjenta do pełnej sprawności ruchowej. Głównym jej założeniem jest również taka jego edukacja, aby potrafił prawidłowo obracać się w każdą stronę, siadać i kłaść się na łóżku, aby nie doszło do uszkodzeń ciała i endoprotezy.