❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Jak przebiega rehabilitacja sportowa?

Zawodowi sportowcy,  a także amatorzy wszelkiego rodzaju sportu nieustannie narażają swoje ciało na różnego rodzaju przeciążenia. Z tego względu częściej niż u osób nie uprawiających aktywności fizycznej borykają się z osłabieniem mięśni, naderwaniem ścięgien oaz urazami, kontuzjami i złamaniami układu ruchowego.  W przypadku ich wystąpienia sportowcy bezwarunkowo i szybko powinni podjąć specjalistyczną rehabilitację, aby powrócić do pełnej sprawności fizyczne. W przeciwnym wypadku mogą narazić się na nieodwracalny uszczerbek na zdrowiu, który na zawsze może zakończyć ich karierę sportową.

Czym jest rehabilitacja sportowa i jakie są jej rodzaje?

Rehabilitacja sportowa ma na celu zlikwidować dolegliwości bólowe sportowca powstałe w wyniku uszkodzenia ciała podczas wykonywania określonych ćwiczeń. Podczas jej trwania ważne jest również postawienie odpowiedniej diagnozy, która pozwoli uniknąć w przyszłości  najczęściej doznawanych kontuzji dla danego sportu. Rehabilitacja ta dotyczy zarówno uszkodzeń układu ruchowego, które nie wymagają ingerencji chirurgicznej, jak i zabiegów rehabilitacyjnych wykonywanych bezpośrednio po operacji.

Rehabilitacja sportowa dzieli się na rehabilitację pourazową oraz rehabilitację profilaktyczną. Pierwsza z nich dotyczy wszelkich zabiegów wykonywanych już po powstałych kontuzjach i przeciążeniach układu ruchu. W trakcie jej trwania najczęściej stosuje się takie zabiegi jak:

  • elektroterapię;
  • laseroterapię;
  • magnetoterapię;
  • ultradźwięki;
  • wszelkiego rodzaju masaże lecznicze.

Rehabilitacja sportowa obejmuję również rehabilitację ortopedyczną związaną z problemami  układu  mięśniowo-szkieletowego, rehabilitację neurologiczną pomagającą psychicznie pomóc sportowcom do powrotu do sportu zwłaszcza po ciężkich wypadkach i rehabilitację reumatologiczną obejmującą choroby tkanki łącznej i stawów.

Z kolei rehabilitacja profilaktyczna, która ma za zadanie przygotować sportowca do czekającego go wzmożonego wysiłku za pomocą serii ćwiczeń usprawniających i wytrzymałościowych.

Jakie są etapy rehabilitacji sportowej?

Zawodowi sportowcy zwłaszcza ci z pierwszych miejsc rankingów w różnych dziedzinach sportu osiągają olbrzymie dochody, dlatego ich trenerzy i sponsorzy dążą do ich jak najszybszego powrotu do zdrowia. Dlatego też rehabilitacja sportowa może być przeprowadzana tylko przez rehabilitanta, który posiada dogłębną wiedzę na temat patofizjologii, etapów i okresów, w  jakich goją się uszkodzone tkanki. W oparciu o tę wiedzę dobiera się odpowiednie ćwiczenia, które poprawiają wydolności  i gibkość mięśni, podnoszą motorykę stawów oraz pomagają utrzymać odpowiednią wydajność układu krążeniowo-oddechowego. W oparciu o te ćwiczenia rehabilitacja sportowa dzieli się na  cztery etapy:

  • etap 1 – obejmuje czas od powstania uszczerbku układu ruchowego do uzyskania pełnego i,  co najważniejsze, bezbolesnego zakresu ruch;
  • etap 2 –skupia się codziennych czynnościach i ćwiczeniach ściśle związane z  uprawianą dyscypliną sportu bez obciążania organizmu;
  • etap 3 –dotyczy ćwiczeń typowych dla danej dyscypliny sportu z pełnym obciążeniem organizmu;
  • etap 4 – następuje pełny powrót do planów treningowych sprzed doznanej kontuzji, a nawet czynne uczestnictwo  w zawodach.