❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Jak uzyskać dofinansowanie na chodzik rehabilitacyjny?

3 lipca 2019

Wszystkim osobom, które odprowadzają składki na ubezpieczenie zdrowotne przysługuje refundacja na sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Do sprzętu tych zalicz się również chodziki rehabilitacyjny. Ułatwia on pionizację i poruszanie się osobom starszym lub niepełnosprawnym. Specjalna aluminiowa konstrukcja posiada cztery nogi na którym osoba może się wesprzeć podczas poruszania się po domu czy na zewnątrz. W zależności od modelu może posiadać od 2 do 4 kółek, które dodatkowo ułatwiają poruszanie się. Ich cena również zależy od modelu jednak nie wszyscy mogą sobie na niego pozwolić, dlatego warto skorzystać z praw, które nam przysługują.

W jaki sposób możemy ubiegać się o refundację chodzika rehabilitacyjnego?

Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z dofinansowania na chodzik rehabilitacyjny w pierwszej kolejności powinniśmy uzyskać zlecenie na taką refundacje. Zlecenie to może wystawić placówka, która posiada umowę z NFZ. Wypisuje je osoba do tego uprawniona, a więc lekarz prowadzący, rehabilitant lub pielęgniarka. Zlecenie musi najpierw zostać potwierdzone przez odział NFZ, w którym ubezpieczony jest zainteresowany refundacją. Następnie trzeba je potwierdzić osobiście bądź przez osobę upoważnioną. Można również potwierdzić je drogą pocztową. Aby potwierdzić zlecenie wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Na końcu wystarczy zgłosić się do placówki ze sprzętem rehabilitacyjnym, która posiada umowę z NFZ. Mimo że różnicę cenową musimy pokryć z własnej kieszeni, to każdy ośrodek mający umowę z NFZ powinien mieć chociaż jeden model chodzika rehabilitacyjnego mieszczący się w limicie cenowym.

Komu przysługuje refundacja chodzika rehabilitacyjnego i ile wynosi?

Ceny najprostszych chodzików rehabilitacyjnych zaczynają się już od 150 zł. Sprzęt bardziej rozbudowany dostaniemy w granicach 300-600 zł. Dofinansowanie do chodzika rehabilitacyjnego przysługuje każdej dorosłej osobie, która odprowadza składki ubezpieczeniowe i przysługuje raz na 5 lat. I tak dofinansowanie z NFZ wynosi 70 % ceny zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, jednakże nie może przekroczyć 240 zł. Pozostałe 30% trzeba pokryć samemu.

Refundacja niestety nie obejmuje napraw związanych z uszkodzeniem lub wynikających z eksploatacji sprzętu. Napraw tych z powodzeniem możemy dokonać w wypożyczalniach sprzętu rehabilitacyjnego. W punktach tych z powodzeniem dokonamy serwisu naszego chodzika rehabilitacyjnego, a jeśli ulegnie on zniszczeniu za niewielką opłatą możemy wynająć nowy lub używany chodzik rehabilitacyjny.

Zobacz również: Rodzaje chodzików rehabilitacyjnych