❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Jak wybrać wózek inwalidzki dla dziecka?

5 lipca 2019

Mimo że żyjemy w czasach niezwykłego wręcz postępu w różnych dziedzinach naszego życia nie mamy wpływu na wiele chorób. Mowa tu nie tylko o chorobach nabytych w trakcie naszego życia czy wynikających z procesu starzenia się. Chodzi również o choroby wrodzone u dzieci, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Dzieci te z we względu na wady psychofizyczne wymagają stałej opieki dorosłych, a niektóre muszą poruszać się na wózku inwalidzkim. Choroba to nie koniec świata, dlatego każdy kochający rodzic z pewnością będzie chciał zadbać o maksymalna wygodę i komfort życia swojego dziecka.

Jaki wózek inwalidzki dla dziecka wybrać?

W przypadku chorób, z którymi zmagają się dzieci mogą wystąpić różne zaburzeni psychoruchowe o zmiennym nasileniu i różnej częstotliwości. Problemy ruchowe mogą dotyczyć słabej koordynacji ruchowej, sztywności lub wiotkości mięśni, nieodpowiedniej postawy itp. W takich przypadkach pacjent ma problem z samodzielnym poruszaniem się, co znacznie ułatwia wózek inwalidzki, którego można używać zarówno w domu, jak i podczas spacerów.

Najważniejsze w wyborze wózka inwalidzkiego będzie dostosowanie go do stopnia niepełnosprawności dziecka. Nie warto samemu przerabiać zwykłej spacerówki. Jest to nie tylko niezwykle trudne, by dostosować go do potrzeb dziecka, ale i bardzo niebezpieczne. Najlepiej wybrać się do sklepu ze sprzętem medycznym. Jeżeli nie mammy na to odpowiednio środków można udać się do wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i tam wynająć wózek inwalidzki lub kupić nowy bądź używany. Wypożyczenie sprzętu jest najlepszym rozwiązaniem jeśli dziecko będzie musiało poruszać się na wózku inwalidzkim przez krótki czas np. po przebytej chorobie lub złamaniu kończyn dolnych. Odpowiednio dobrany wózek pomaga nie tylko w życiu pacjenta, ale i w jego rehabilitacji. Spacerowe wózki inwalidzkie dla dzieci ze względu na swoja uniwersalną konstrukcje można z łatwością regulować oraz doposażyć w wiele dodatków.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka inwalidzkiego dla dzieci?

  • Rozmiar siedziska. Idealnie dobrany wózek inwalidzki powinien mieć szerokość do czterech centymetrów szersza od szerokości bioder małego pacjenta. Ważna jest też głębokość siedziska. Są to informacje niezwykle istotne ze względów bezpieczeństwa dziecka. Jeśli dziecko wykonuje niekontrolowane ruchy lub ma problemy w utrzymaniu odpowiedniej postawy może zwyczajnie wypaść ze źle dopasowanego wózka inwalidzkiego. Obecnie można dostać modele, w których szerokość te można niemal dowolnie wyregulować, jednakże w przypadku modeli bez tej funkcji należy wziąć pod uwagę dokładne rozmiary zarówno dziecka, jak i sprzętu rehabilitacyjnego.
  • Odpowiednie koła. Dostosowanie kół w wózku inwalidzkim jest niezwykle istotne w przypadku rodzaju powierzchni, po której wózek najczęściej będzie się poruszał. Mniejsze koła są odpowiednie do miejskiej infrastruktury, natomiast poza miastami, gdzie będziemy prowadzić go po piaszczystych, kamienistych drogach oraz wybojach sprawdzają się większe koła. Warto też wybrać takie modele wózka inwalidzkiego, u których można je zmieniać. Dzięki temu dostosujemy je do rodzaju powierzchni, natomiast po powrocie do domu wystarczy jedynie wymienić kółka na czyste zamiast je każdorazowo czyścić.
  • Wielkość wózka inwalidzkiego. Jeżeli mieszkamy w małym mieszkaniu, w którym dodatkowo nie ma windy warto wybrać modele mniejsze o lżejszej konstrukcji. Łatwo je wtedy znosić i wnosić, a podczas podróży samochodem można go złożyć i schować do bagażnika.
  • Kąt nachylenia siedziska. W niektórych chorobach bardzo istotna okaże się możliwość zmiany nie tylko kąta nachylenia oparcia, ale i jego siedziska. Regulacja ta powinna umożliwić, zmianę ustawienia całego siedziska, tak by dziecko w trakcie spaceru mogło być ustawione przodem do rodzica lub opiekuna. Zapewni to poczucie bezpieczeństwa dziecka i możliwość kontrolowani jego zachowań przez opiekuna.

Bez względu na to czy wybierzemy nowy czy używany wózek inwalidzki, czy też wypożyczymy go z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego powinniśmy upewnić się, że jest on wyposażony w pasy. Pomyślmy też o potencjalnych dodatkach do wózka inwalidzkiego takich jak parasolka, osłonka przeciwdeszczowa, koszyczki, stoliczki, boczne podpory ciała itp. Dzięki temu znacznie podniesiemy komfort życia naszego dziecka, a sami ułatwimy sobie opiekę nad nim.

Zobacz również: Jak opiekować się osobą na wózku inwalidzkim?