❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Jak wygląda leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)  to choroba dróg oddechowych, na którą co roku zapadają setki tysiące Polaków. Jej wykrycie nie jest łatwe, ponieważ początkowe objawy nie wywołują u nas stanu alarmowego, w innych zaś przypadka  przypominają alergię lub astmę. Dlatego też w przypadku, gdy miewamy częste napady kaszlu i problemy z oddychaniem po wysiłku fizycznym powinniśmy bezzwłocznie udać  się do lekarza.

Jak objawia się przewlekła obturacyjna choroba płuc?

POChP powstaje w wyniku zwężenia się średnicy naczyń krwionośnych i oskrzeli w płucach. Zmiany te skutkują problemami nie tylko z wdychaniem, ale i wydychaniem powietrza. Głównymi objawami tej choroby jest kaszel i odrywanie się wydzieliny z płuc, a także duszności, które występują nie tylko po wzmożonej aktywności fizycznej, które z  czasem towarzyszą każdej, nawet najmniejszej czynności. Dodatkowo osoba chora może odczuwać ucisk w klatce oraz usłyszeć swój własny charakterystyczny, świszczący oddech.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc może być wywołana stanami zapalnymi dróg oddechowych o różnym podłożu. Jednak do najczęstszych czynników sprzyjających powstawaniu tej choroby zalicza się czynne i bierne palenie papierosów,  które stanowi prawie 90% zdiagnozowanych przypadków zachorowań. Pozostałe 10% przypada na osoby, których warunki pracy charakteryzują się dużym zanieczyszczeniem powietrza lub posiadają wrodzone wady płuc.

Lekoterpia w przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Podstawowym badaniem diagnostycznym, które służy potwierdzeniu obecności tej choroby jest badanie spirometryczne. Za pomocą specjalistycznego sprzętu medycznego można zmierzyć u pacjenta siłę wydechu, która wskazuje na stopień zaawansowania choroby.

W łagodnych formach przewlekłej obturacyjnej choroby płuc podstawą leczenia jest farmakologia oparta na preparatach wziewnych. Ich celem jest złagodzenie jej objawów  poprzez działanie rozszerzające oskrzela oraz łagodzenie duszności. Dzięki temu pacjent zdecydowanie lepiej reaguje na różne formy wysiłku fizycznego.

Leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc za pomocą koncentratora tlenu

W przypadku, gdy niewydolność płuc pogłębia się konieczne jest zastosowanie terapii tlenowej. Odbywa się to za pomocą specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego jakim są koncentratory tlenu stacjonarne i przenośne. Dzięki nim możliwe jest stałe podawanie choremu powietrza o stężeniu tlenu sięgającym nawet 90%. Mimo, że sama tlenoterapia nie wystarczy do wyleczenia choroby, jednakże ma zbawienny wpływ na samopoczucie pacjenta oraz opóźnia proces postępowania choroby.

Z koncentratora tlenu należy korzystać przynajmniej 15 godzin na dobę, obowiązkowo zaś w ciągu nocy. Warto przy tym pamiętać, aby tlenoterapię prowadzić pod okiem doświadczonego rehabilitanta lub lekarza specjalisty. Niewłaściwe używanie koncentratora tlenu może bowiem doprowadzić do zatrzymywania zbyt dużej ilości dwutlenku węgla, czyli tzw. retencji. W konsekwencji może to doprowadzić pacjenta do śpiączki, a w najgorszym przypadku do jego śmierci.

Wiele osób nie jest w stanie pozwolić sobie na zakup całkiem nowego koncentratora tlenu, także w  ramach pomocy z NFZ. Dlatego też koncentrator tlenu przenośny i stacjonarny można wypożyczyć w wypożyczalniach sprzętu rehabilitacyjnego na dłuższy okres czasu. Cena wynajmu tych sprzętów uzależniona będzie od tego, czy jest on nowy, czy też używany.

Leczenie chirurgiczne przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

W skrajnych przypadkach POChP może dojść do sytuacji, w której jedynym ratunkiem dla pacjenta będzie operacja. Dotyczy to nie tylko przypadków usunięcia zniszczonych fragmentów płuc, ale również ich przeszczepu.