❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Jak wygląda opieka nad osobą chorą leżącą?

Potrzeba opieki nad bliską nam osobą niestety nie zawsze wynika z samego procesu starzenia się . Często pacjent zostaje przykuty do łóżka na kila tygodni w wyniku rozległych złamań lub z powodu rekonwalescencji po operacji. Czasem również zdarza się, że takie choroby jak wylew, udar, stwardnienie rozsiane, dziecięce porażenne mózgowe, Alzheimer czy Parkinson skazują bliską nam osobę na wieloletnie przebywanie w łóżku. Jeśli nie chcemy oddawać członka naszej rodziny pod opiekę obcego, choć fachowego opiekuna, sami musimy zadbać o odpowiednią opiekę nad nim.

Jak powinien być wyposażony pokój osoby chorej leżącej?

Pokój, w  którym przebywa osoba chora leżąca przede wszystkim powinien być odpowiednio dostosowany do jej potrzeb. Zdecydowanie powinien być on zamykany lub jego część, w której znajduje się łóżko rehabilitacyjne wraz  z pacjentem powinna być odgrodzona parawanem. Zapewni to maksymalną intymność i dobrze wpływa na psychikę chorego podczas zabiegów higieniczno–pielęgnacyjnych. Pamiętajmy również, że większość chorych źle znosi światło dzienne. Zadbajmy więc o odpowiednie żarówki w ich otoczeniu, a okna wyposażmy w rolety lub grube zasłony. Bardzo istotne jest również ustawienie łóżka rehabilitacyjnego z dala od okien. Ponieważ pacjent, który długo leży jest szczególnie podatny na infekcje dróg oddechowych, musimy zadbać o regularne i dokładne wietrzenie pokoju, w  którym się on znajduje.

Jakie sprzęty rehabilitacyjne powinny się znaleźć w pokoju osoby chorej leżącej?

Oczywiście centralny punkt w pokoju osoby chorej leżącej stanowi łóżko rehabilitacyjne. Zanim zdecydujemy się na zakup lub wynajem łóżka rehabilitacyjnego w wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego powinniśmy dokładnie dowiedzieć się, jakie udogodnienia i funkcjonalności posiada model, który nas interesuje.  Jeśli chcemy do pokoju wprowadzić nieco ciepła i przytulności postawmy na łóżko rehabilitacyjne o drewnianej konstrukcji. Łóżko rehabilitacyjne o konstrukcji stalowej zbytnio będzie kojarzyło się w z warunkami szpitalnymi. Najlepszym wyborem będzie również łóżko rehabilitacyjne elektryczne, które za pomocą pilota pomoże zmienić kąt nachylenia zagłówka czy podnóżka zarówno opiekunowi,  jak i samej osobie leżącej. Standardowo łóżka te wyposażone są w  stolik, regulowany pod różnym kątek, barierki z obu stron, które zapobiegają wypadnięciu oraz wsporniki, służące zmianie pozycji z wykorzystaniem siły mięśni rąk chorego. Absolutna koniecznością jest również wyposażenie łóżka rehabilitacyjnego w materac przeciwodleżynowy, który zapobiegnie powstawaniu bolesnych odleżyn oraz wspomoże leczenie już istniejących.

Warto również pomyśleć o zakupie specjalnego podnośnika, który ułatwi opiekunowi osoby chorej leżącej podnoszenie pacjenta podczas zabiegów pielęgnacyjnych lub podczas wymiany pościeli i materaca przeciwodleżynowego.  Jeśli chory może wstawać warto pomyśleć również o wygodnym wózku inwalidzkim, w którym będzie mógł on przemieszczać się lub usiąść do śniadania lub oglądania telewizji. Dodatkowo w pokoju osoby chorej leżącej powinien znajdować się wózek toaletowy, czyli specjalny wózek inwalidzki  z wmontowanym w siedzisko pojemnikiem na fekalia z zamykaną klapką lub stołek na basen.