❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Jaka przebiega rehabilitacja dyskopatii?

20 lutego 2020

Dyskopatia może być wynikiem kilku lat złych nawyków, pracy siedzącej lub związanej z  wysiłkiem fizycznym, ale też może  wystąpić po kliku miesiącach po zmianie trybu dotychczasowego życia. Jednakże,  jej leczenie nie jest już takie proste, ponieważ czy tego chcemy, czy zwykłe ruchy związane z codzienną aktywnością  wywołują ból, który utrudnia leczenie a nam funkcjonowanie. Jak zatem wygląda rehabilitacja dyskopatii?

Rehabilitacji dyskopatii i jej przebieg

Rozpoczynając rehabilitację dyskopatii powinniśmy zacząć od rozluźnienia mięśniowo-powięziowego w tych okolicach, w których występują bóle. Dzięki takiemu rozluźnieniu następuje szybsza regeneracja tkanek miękkich, poprawia się  ogólne krążenie i kondycja stawów. Rozluźnienie to  za pomocą masażu powinno być wykonane niezwykle delikatnie i pod okiem doświadczonego rehabilitanta, jeśli mowa o ostrej fazie dyskopatii.

Kolejnym etapem rehabilitacji dyskopatii są działania profilaktyczne. A więc rehabilitant powinien udzielić pacjentowi szczegółowych informacji na  temat pozycji przeciwbólowej, zwrócić uwagę na zachowania w domu i pracy i szczególne dbanie o ergonomię postawy.

Kolejne zabiegi rehabilitacyjne skupiają się na stabilizacji kręgosłupa. Odbywa się to poprzez ćwiczenia mające na trwałe zmienić nieprawidłową sylwetkę. Jest to o tyle ważne , ponieważ jeśli nie wpłyniemy na postawę, to bóle związane z  dyskopatią po zakończeniu rehabilitacji mogą szybko powrócić. Jeśli natomiast dyskopatia przebiega z naciskiem na struktury nerwowe to niezwykle ważne będzie podjęcie terapii obwodowego układu nerwowego czyli neuromobilizacji. Jeśli przesuwalność struktur nerwowych jest nieodpowiednia należy podjąć ćwiczenia służące poprawie ślizgu nerwu względem otaczających go struktur.

Jeśli objawy nieco ustąpią można wprowadzić do rehabilitacji dyskopatii ćwiczenia siłowo-wytrzymałościowe. Moją one na celu poprawić stabilność kręgosłupa i sprowokować organizm do zwiększenia produkcji mazi stawowej.  W zależności od stanu pacjenta może  on jeździć na rowerze stacjonarnym, chodzić na basen oraz regularnie ćwiczyć zgodnie z zaleceniami rehabilitanta.

Fizykoterapia w  rehabilitacji dyskopatii

Fizykoterapia w leczeniu dyskopatii jest niemalże niezbędna zarówno w rehabilitacji dyskopatii, jak i po leczeniu  po operacjach. Głównym zadaniem przeprowadzania zabiegów  z zakresu fizykoterapii jest zmniejszenie bólu, doprowadzenie do jak największego rozluźnienia mięśni oraz przyspieszenie gojących się struktur. Dobór zabiegów rehabilitacyjnych zawsze powinien być podyktowany indywidualnym przypadkiem pacjenta i stanem jego zdrowia  – inne zabiegi zastosujemy w dyskopatii ostrej, a innej  w dyskopatii przewlekłej.  W przypadku rehabilitacji dyskopatii najczęściej stosowanymi zabiegami są: ultradźwięki, laseroterapia, magnetoterapia, termoterapia i hydroterapia.

Zobacz również: Czym jest dyskopatia i jakie są jej objawy i przyczyny?