❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Jaki sprzęt rehabilitacyjny wybrać do opieki nad pacjentami z dziecięcym porażeniem mózgowym?

31 grudnia 2019

Opieka nad dzieckiem dotkniętym dziecięcym porażeniem mózgowym jest niezwykle trudna i wymagająca. Wynika to z faktu całkowitego lub częściowego bezwładu niektórych części ciała, a także z problemem z komunikacją  z dzieckiem i nieumiejętnością wyartykułowania przez nie swoich potrzeb. Opieka ta wymaga wykonywania wszystkich czynności, których mały pacjent nie jest w stanie sam wykonać, dlatego warto kupić lub wypożyczyć odpowiednie sprzęty rehabilitacyjne, aby ułatwić życie sobie i swojemu dziecku.

Łóżko rehabilitacyjne

W codziennym życiu dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym podstawowym sprzętem rehabilitacyjnym jest oczywiście łóżko rehabilitacyjne elektryczne. Dzięki niemu za pomocą elektrycznego pilota opiekun dziecka bez problemu będzie mógł sterować łóżkiem i zmienić pozycję dziecka bez najmniejszego wysiłku. Także dziecko, które posiada częściową sprawność w rękach może nauczyć się obsługiwać je samodzielnie. Dodatkowo łóżko rehabilitacyjne posiada barierki boczne, które uniemożliwiają wypadniecie dziecka z łóżka oraz regulowany stolik, przy którym będzie mgło spożywać posiłki lub bawić się np. rysując.

Materac przeciwodleżynowy

Ten sprzęt rehabilitacyjny powinniśmy koniecznie dokupić  lub wypożyczyć do łóżka rehabilitacyjnego zwłaszcza, gdy dziecko z porażeniem mózgowym na stale przebywa w pozycji leżącej. Materac przeciwodleżynowy zapobiega powstawaniu odleżyn, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i wilgotność. Większość wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego oferuje wybór materaca przeciwodleżynowego piankowego, rurowego, bąbelkowego, zmiennociśnieniowego lub pneumatycznego.

Wózek inwalidzki

Problemy ruchowe dziecka z dziecięcym porażeniem mózgowym dotyczą przede wszystkim słabej koordynacji ruchowej, nieodpowiedniej postawy oraz wiotkości  lub nadmiernego napięcia mięśni. Dlatego w opiece nad małym pacjentem niezbędny okaże się wózek inwalidzki elektryczny bądź manualny. Zanim jednak wybierzemy wózek inwalidzki miejmy na uwadze potrzeby i możliwości ruchowe pacjenta. Zadbajmy zatem o odpowiedni rozmiar wózka inwalidzkiego, siedziska oraz kół.

Zadbajmy również o inne udogodnienia w opiece nad pacjentem z dziecięcym porażeniem mózgowym takie jak szyny podjazdowe aluminiowe do wózka inwalidzkiego, podnośnik oraz odpowiednią pościel i środki pielęgnacyjne. Wszystkie sprzęty rehabilitacyjne, zarówno łóżko rehabilitacyjne, materac przeciwodleżynowy, jak i wózek inwalidzki możemy wynająć w wypożyczalniach sprzętu rehabilitacyjnego, dzięki czemu znacznie ograniczymy koszty. Możemy również starać się o dofinansowanie z NFZ na zakup potrzebnych nam sprzętów rehabilitacyjnych.