❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Jakie są najistotniejsze różnice pomiędzy stacjonarnym a przenośnym koncentratorem tlenu?

19 listopada 2019

Osoby, które z  różnych powodów wymagają tlenoterapii mogą odbywać ją nie tylko w szpitalu. Dzięki postępowi technologicznemu możliwe jest przeprowadzanie terapii tlenowej w zaciszu własnego domu dzięki koncentratorowi tlenu. Jednakże najczęstszy dylemat, przed którym stoimy przed zakupem lub wypożyczeniem koncentratora tlenu dotyczy jego wersji stacjonarnej lub przenośnej. Poniżej przedstawiamy krótkie porównanie obu rodzajów koncentratorów tlenu.

Wymiary i waga koncentratora tlenu domowego i przenośnego

Kupując lub wypożyczając koncentrator tlenu w  wypożyczalni ze sprzętem rehabilitacyjnym w pierwszym momencie zwrócimy uwagę na jego wymiary. Koncentrator tlenu stacjonarny będzie oczywiście cięższy i większy, ponieważ docelowo jest przeznaczony tylko do użytku wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Natomiast przenośny koncentrator tlenu, którego celem jest poruszanie się poza domem ze względu na swobodę korzystania jest zdecydowanie mniejszy i lżejszy. Jednakże taka konstrukcja przenośnych koncentratorów tlenu niesie za sobą konsekwencje techniczne.

Skąd się biorą różnice w  wydajności koncentratora tlenu domowego i stacjonarnego?

W związku z  różnicami w  wymiarach i wadze koncentratorów tlenu stacjonarnych i przenośnych związane są różnicę w ich wydajności. Ponieważ producenci koncentratorów tlenu stacjonarnych nie są ograniczani przestrzenią, która zajmuje przenośny koncentrator tlenu mogą skupić się na wyposażeniu tego modelu w  wysokie parametry techniczne. Najbardziej wydajne koncentratory tlenu do użytku domowego przekazują pacjentowi powietrze, w którym czysty tlen może sięgać aż 95,6%. Przenośne koncentratory tlenu, lżejsze i mniejsze od stacjonarnych nie są w tak wydajne, lecz pamiętajmy, że służą one przemieszczaniu się pacjenta, który wymaga tlenoterapii.

Zastosowanie koncentratorów tlenu stacjonarnych i przenośnych

Decydując się na zakup lub wypożyczenie koncentratora tlenu powinniśmy najpierw zastanowić się nad funkcjami, które ma on spełniać. Jeśli urządzenie do tlenoterapii będzie służyło pacjentowi w warunkach domowych, ponieważ jest to osoba starsza lub chora jedynym słusznym wyjściem jest zakup lub wynajem stacjonarnego koncentratora tlenu. Ponieważ jest on bardzo wydajny zapewni osobie rehabilitowanej skuteczniejszą rehabilitację. Natomiast jeśli pacjent chce dalej uczestniczyć w życiu zawodowym i prywatnym warto dodatkowo kupić lub wypożyczyć przenośny koncentrator tlenu. Jest mniej wydajny niż urządzenie stacjonarne, jednakże umożliwia swobodną podróż z  domu do pracy i w inne miejsca cały czas zaopatrując pacjenta w potrzebną dawkę tlenu.

Zobacz również: Jakie są rodzaje tlenoterapii?