❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Jakie są rodzaje tlenoterapii?

17 września 2019

Tlenoterapia to nowatorski sposób leczenia osób z problemami z układem oddechowym. Polega na dostarczeniu za pomocą specjalnego sprzętu rehabilitacyjnego, jakim jest koncentrator tlenu stężonej dawni tlenu. Usprawnia to pracę komórek organizmu, oczyszcza go i zwiększa metabolizm. Dzięki konstrukcji koncentratora tlenu osoba rehabilitowana nie jest już przykuta do łóżka i do systemu skomplikowanych rurek doprowadzających tlen. Tlenoterapię stosuję się nie tylko u osób z chorobą obturacyjną płuc, astmą, rakiem płuc czy z problemami z krążeniem. Często stosuje się ten rodzaj leczenia u dzieci z porażeniem mózgowym lub stwierdzonym autyzmem, a nawet w przypadku wcześniaków, które nie są wstanie samodzielnie oddychać.

Rodzaje tlenoterapii

Ze względu na sposób podawania pacjentowi stężonego tlenu wyróżniamy tlenoterapię:
bierną – pacjent otrzymuje stężoną dawkę tlenu za pomocą maski twarzowej lub wąsów tlenowych lub zostaje umieszczony w specjalnym namiocie tlenowym;

czynną – która z reguły wymaga podłączenia pacjenta do respiratora.

Ze względu na miejsce przeprowadzania tlenoterapii dzielimy ją na:

hiperbaryczną – z wykorzystaniem specjalnych komór nasyconych czystym tlenem poddanym pod działanie wysokiego ciśnienia atmosferycznego. Tlenoterapię tą przeprowadza się w serii zabiegów, które trwają od godziny do półtora godziny.

domową – przeprowadza się ją w warunkach domowych, gdzie pacjenci z różnego rodzaju niewydolnością oddechową dotleniają swój organizm stężonym tlenem za pomocą koncentratorów tlenu stacjonarnych lub przenośnych.

Do terapii biernej wykonywanej w zaciszu własnego domu wykorzystywane są specjalistyczne sprzęty rehabilitacyjne zwane koncentratorami tlenu. Charakteryzują się one małym stopniem skomplikowania w użytkowaniu, kompaktowymi rozmiarami oraz wydajnością. Koncentratory tlenu to ogromne ułatwienie życia osobom wymagającym tlenoterapii. Można je z łatwością użytkować w domu, a dzięki przenośnym koncentratorom  tlenu także w trakcie spacerów i podróży.

Koncentratory tlenu zarówno stacjonarne jaki i przenośne, nowe i używane możemy kupić w wypożyczalniach sprzętu medycznego. Wypożyczalnie te oferują również ciekawą ofertę wynajmu koncentratorów tlenu, co jest wielkim udogodnieniem dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na jego zakup.

Zobacz również: Czym jest tlenoterapia?