❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Jakie zastosowanie ma materac przeciwodleżynowy?

12 lipca 2019

Łóżka rehabilitacyjne doskonale sprawdzają się w przypadku, kiedy pacjent przez dłuższy czas nie może samodzielnie się przemieszczać, a nawet wstawać . Dzieje się tak  w przypadku dysfunkcji motorycznej na skutek choroby, przebytej operacji lub jeśli pacjent lub jest już w podeszłym wieku. Jednakże samo wygodne łóżko rehabilitacyjne, które wyposażone jest w  wiele udogodnień podwyższający komfort życia osoby rehabilitowanej, nie wystarczy. Warto wtedy pomyśleć o zakupie specjalnego materaca przeciwodleżynowego.

Jaka jest przyczyna powstawania odleżyn?

Osoba, która przewlekle znajduję się dłuższy czas w pozycji leżącej narażona jest na powstawanie odleżyn, które wywołują ból. Odleżyny to nic innego jak miejscowe niedokrwienie tkanek, spowodowane długotrwałym uciskiem na żyły i tętnice w  ciele człowieka, co z kolei prowadzi do martwicy tkanek. Wtedy też pacjent narażony jest na powstanie otwartych, trudno gojących się ran, do których dodatkowo może wdać się zakażenie. W zależności od indywidualnych skłonności pacjenta odleżyny te mogą powstać już po kilku godzinach leżenia, a ich leczenie nie należy do łatwych i nie zawsze jest skuteczne. Aby zapobiec powstawaniu odleżyn, a pacjentowi zapewnić odpoczynek i możliwość regeneracji ciała, warto stosować odpowiednie środki profilaktyczne  w trakcie rehabilitacji.

Jak działa materac przeciwodleżynowy?

Materac przeciwodleżynowy na łóżko rehabilitacyjne powstał w celu zapobiegania powstawania odleżyn u osób, które z różnych powodów skazane są na długotrwałe przebywanie  pozycji leżącej. Materac ten jest w  stanie zniwelować ucisk tkanek mięśni na kości, ponieważ rozkłada go na większą powierzchnie ciała pacjenta. Wiele osób wprost nie wyobraża sobie rehabilitacji bez pomocy materaca przeciwodleżynowego. Materac ten nie tylko zapobiega odleżynom, ale zwalcza sam ból odleżynowy, a dodatkowo korzystnie wpływa na kręgosłup, wzmacniając  go. Jego działanie polega na pobudzeniu prawidłowego krążenia we krwi. Dzięki uciskowi pulsacyjnemu możliwe jest pobudzenie metabolizmu tkanek, które na zwykłym materacu obumierają wskutek ucisku i niedotlenienia.

Istotną zaletą działania materaców przeciwodleżynowych jest ich właściwość termoregulacji ciała osoby rehabilitowanej. Zapewniają one odpowiednią temperaturę i wilgotność ciała, co jest niezmierne ważne przy zapobieganiu odleżyn, ponieważ punkty ogniskowe i związane z  nimi bakterie szczególnie dobrze rozwijają się  w środowisku ciepłym i wilgotnym.

Materace przeciwodleżynowe ułatwiają życie nie tylko osobie rehabilitowanej, ale i osobie sprawującej nad nią opiekę, bez względu na to czy jest to osoba z  dyplomem zawodowym, czy członek rodzin. Położenie materaca przeciwodleżynowego na łóżko rehabilitacyjne zmniejsza potrzebę pacjenta do jak najczęstszej zmiany swojej pozycji. Materac ten spełnia tę funkcję samoczynnie. Dlatego też warto doposażyć łóżko rehabilitacyjne wypożyczone lub kupione właśnie o materac, który bez problemu znajdziemy w  niemalże każdej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.