❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Kręcz szyi – czym jest i jak go leczyć?

Kręcz szyi bez względu na przyczyną powstania wymaga odpowiedniej rehabilitacji u dzieci i dorosłych. W przeciwnym wypadku problemy z poruszaniem głową narastają oraz mogą doprowadzić do zaburzenia motoryki pacjenta i deformacji ciała.

Co oznacza kręcz szyi?

Kręcz szyi to nic innego jak wymuszone przechylenie głowy i szyi w  stronę barku. Ta zmiana patologiczna może mieć charakter prawostronny , przy który szyja odchylona jest w prawo, a głowa w lewo oraz lewostronny, gdzie sytuacja jest odwrotna. Ze względu na podłoże kręczu szyjnego wyróżnia się zmiany wrodzone, ułożeniowe i nabyte.

Wrodzony kręcz szyi wynika ze skrócenia mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego u dzieci. Choć u dzieci nie występują objawy bólowe przy tego typu zmianach, nieleczony kręcz szyi może mieć znaczny wpływ na ich rozwój ruchowy.

Ułożeniowy kręcz szyi wynika z nieprawidłowego ułożenia dziecka w łonie matki. Na szczęście kręcz ten sam mija, ponieważ ma charakter nawykowy, a tkanki nie ulegają deformacji.

Kręcz szyi nabyty występuje u dorosłych z powodu m.in. urazów kręgosłupa, stanów zapalnych wynikających z różnych chorób, nadmiernego napięcia mięśni szyi czy z niewłaściwej pozycji głowy spowodowanej niedosłuchem lub niedowidzeniem. Kręcz karku może przyjąć  formę spazmatyczną, która co jakiś czas pojawia się i znika oraz reumatyczną.

Jak przebiega rehabilitacja kręczu szyi?

W przypadku niemowląt rehabilitacja kręczu szyi polega na stosowaniu ćwiczeń biernych w celu rozluźnienia mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Rodzicom zaś zaleca się takie układanie dziecka  w kołysce, aby musiało ono zwrócić głowę w stronę innych osób i światła. Z zalecenia lekarza można również zastosować kołnierz ortopedyczny, który utrwali prawidłową pozycję głowy dziecka.

Kręcz szyi u dorosłych leczy się z pomocą zastrzyków z  toksyny botulinowej w przypadku kręczu spazmatycznego lub leków przeciwzapalnych przy reumatycznym kręczu szyi. Ogromne znaczenie mają również zabiegi rehabilitacyjne, które mają rozluźnić mięśnie i doprowadzić do przywrócenia kontroli nad ruchem szyi i głowy. Duże znaczenie mają masaże i ucisk punktowy mięśni szyi. Ponadto w rehabilitacji kręczu szyi stosuje się również ćwiczenia rozciągające, jonoforezę, kinezyterapię, laseroterapię oraz plastrowanie mięśni zwane kinesiotapingiem.