❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Łóżko rehabilitacyjne – co warto o nim wiedzieć?

18 marca 2019

Łóżka rehabilitacyjne to sprzęt medyczny przeznaczony dla osób, które wymagają długotrwałej lub tymczasowej rehabilitacji z powodu chorób, urazów lub przebytych operacji. Umożliwia wstawanie, siadanie oraz częstą zmianę pozycji, a także ułatwiają opiekę wszystkim, którzy zajmują się osobą o pewnym stopniu niepełnosprawności ruchowej. O  wyposażeniu łóżka rehabilitacyjnego i jego ofercie rynkowej traktował będzie niniejszy artykuł.

Jakie kryteria powinno spełniać łóżko rehabilitacyjne?

Łózko rehabilitacyjne ma przede wszystkim ułatwić życie osobie, której możliwości ruchowe są ograniczone. Dla osób chorych przewlekle najlepsze będzie łóżko rehabilitacyjne elektryczne, które posiada funkcję sterowania oparcia pleców oraz odcinka podudziowego sterowane pilotem. Osoba, która spędza w nim większość czasu będzie miała zapewnioną swobodę zmiany pozycji w  każdym momencie, co uniezależni ją od pomocy osoby drugiej. Za pomocą pilota można również regulować pozycję nóg – pozostawić je uniesione do góry lub zgięte w kolanach. Dodatkowa instalacja metalowych lub drewnianych barierek pomoże również przemieszczać się na łóżku i zapobiegnie wypadnięciu z niego. Elektryczne łóżko rehabilitacyjne to wygoda nie tylko dla chorego, ale i dla osoby rehabilitującej, bez względu na to, czy jest to osoba bliska, czy rehabilitant – odciąża kręgosłup, ułatwia mycie, przebieranie i wymianę pościeli. Wszystkie łóżka rehabilitacyjne posiadają koła, które umożliwiają łatwą zmianę miejsca, w którym stoi sprzęt oraz jego transport wraz z pacjentem.

Niemniej ważną kwestią pozostaje wybór materiału łóżka rehabilitacyjnego. Na rynku dostępne są łóżka metalowe i drewniane. Te pierwsze są o wiele bardziej wytrzymałe i odporne na zniszczenia spowodowane eksploatacją, dlatego zaleca się ich stosowanie osobom, których czas rehabilitacji  będzie dłuższy niż kilka miesięcy. Z kolei za łóżkiem drewnianym przemawiają jego walory estetyczne, ponieważ idealnie komponują się z umeblowaniem pokoju. Jednakże powinniśmy je wybrać głównie wtedy, gdy rehabilitacja osoby ma charakter krótkotrwały. Zanim jednak dokonamy wyboru przyjrzyjmy się obudowie łóżka rehabilitacyjnego pod kątem dostępności do wszystkich zakamarków, które pozwolą zapewnić nam maksymalną czystość i higienę sprzętu.

Wyposażenie dodatkowe łóżek rehabilitacyjnych

Łóżko rehabilitacyjne powinno być wyposażone w wysokiej jakości siłowniki, które przy częstym i intensywnemu używaniu, nie ulegną awarii. Jest to element niezwykle istotny, gdyż zmiana pozycji leżącego zapobiega powstawaniu u niego odleżyn, dlatego powinno korzystać się z  siłowników jak najczęściej. Standardowo łóżka rehabilitacyjnewyposażone w materac przeciwodleżynowy oraz boczny stolik. Stolik ten można z łatwością regulować za pomocą korby i ustawić go niemal pod dowolnym kątem, a specjalne zabezpieczenia na brzegach jego blatu zapobiegają zsuwaniu się rzeczy. Do łóżka rehabilitacyjnego można także zamontować wieszak na kroplówkę lub ręczniki, które leżący będzie miał zawsze na wyciągnięcie ręki.

Łóżko rehabilitacyjne – nowe, używane czy refundowane?

Cena całkiem nowego łóżka rehabilitacyjnego to koszt, którego  dolna granica zawiera się w około 1000-1500 zł. Natomiast nowoczesne łóżka rehabilitacyjne w pełni elektryczne i doposażone kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Jeżeli decydujemy się na zakup łóżka rehabilitacyjnego warto rozejrzeć się po ofertach w sprawdzonych sklepach stacjonarnych lub sklepach internetowych, które cieszą się nienaganną opinią. Warto też porozmawiać z konsultantem medycznym, zapytać o producenta łóżka, odpowiednie certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo użytkowania, gwarancję oraz możliwość przeprowadzenia serwisu, gdyby wystąpiła taka potrzeba. Jest to inwestycja, która opłaci się przy długotrwałej rehabilitacji, a w momencie, gdy łóżko rehabilitacyjne przestanie być potrzebne można je sprzedać lub oddać do placówek, którym sprzęt ten bardzo się przyda.

Jeśli natomiast nie możemy sobie pozwolić na zakup całkiem nowego łóżka rehabilitacyjnego możemy kupić sprzęt używany lub wypożyczyć od firm, które oferują takie usługi. Wypożyczalnie sprzętu medycznego oferują wynajem łóżka rehabilitacyjnego już od  90 zł miesięcznie, co oczywiście uzależnione jest od jego rodzaju i okresu, na jaki chcemy je wynająć. Większość wypożyczalni oferuje dodatkowe sprzęty rehabilitacyjne, takie jak stoliki, wózki inwalidzkie, podjazdy szynowe ułatwiające transport oraz sprzedaż środków służących codziennej pielęgnacji. Możemy też liczyć ze strony wypożyczalni na transport łóżka rehabilitacyjnego do naszego domu, jego montaż oraz ewentualny serwis w  przypadku, gdyby doszło do jakichkolwiek usterek niespowodowanych nieprawidłowym jego użytkowaniem.

W momencie, gdy chcemy lub potrzebujemy nowego łóżka rehabilitacyjnego, a nie posiadamy wystarczających środków finansowych możemy ubiegać się o refundację. NFZ nie przewiduje refundacji w takim przypadku. Możemy jednak ubiegać się o dofinansowanie ze środków PERON i uzyskać zwrot nawet do 95% procent wartości zakupionego sprzętu. Aby ubiegać się o takie świadczenie należy przedstawić komplet wymaganych dokumentów siedzibie MOPS lub PCPR  w miejscu naszego zamieszkani:

– wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania

– zaświadczenie od lekarza o niepełnosprawności lub niepełnej niepełnosprawności oraz o konieczności korzystania przez tę osobę z konkretnego sprzętu medycznego

– zaświadczenie o dochodach

Bez względu na to jakie łóżko rehabilitacyjne wybierzemy, nowe czy używane, stalowe lub drewniane, najważniejsze by było ono być bezpieczne, dlatego zawsze sprawdzajmy i pytajmy o odpowiednie certyfikaty medyczne. Dzięki temu oraz prawidłowemu użytkowaniu łóżka rehabilitacyjnego zwiększyć komfort życia i ulżymy osobom wymagającym rehabilitacji w warunkach domowych.