❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Na co zwracać uwagę przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego?

15 sierpnia 2019

O tym, jak ciężka i wymagająca jest rola opiekuna osoby leżącej dowiadujemy się w chwili, gdy to my sami stajemy się jej opiekunem. Dopiero wtedy poznajemy korzyści płynące z posiadania łóżka rehabilitacyjnego nie zaś zwykłego łóżka. Jeśli osoba rehabilitowana tylko na krótki okres będzie musiała leżeć wystarczy wynająć łóżko rehabilitacyjne. Jeśli natomiast będzie ono potrzebne na okres dłuższy niż parę miesięcy warto kupić łóżko rehabilitacyjne nowe bądź używane. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego łóżka rehabilitacyjnego?

1. Najważniejsza jest osoba rehabilitowana

Kierując się do sklepu lub wypożyczalni sprzętu medycznego powinniśmy wziąć pod uwagę dwie rzeczy: rodzaj choroby/dolegliwości osoby rehabilitowanej oraz jej wagę. Wybór dostępnych na rynku modeli łóżek rehabilitacyjnych jest naprawdę duży począwszy od klasy ekonomicznej, poprzez klasę standardową, aż po klasę premium. Nie każda osoba będzie potrzebowała wszystkich zaawansowanych funkcjonalności. I odwrotnie – jeśli łóżko rehabilitacyjne ma ich za mało sprawiało będzie problemy osobie rehabilitowanej i jej opiekunowi. Pamiętajmy również, że standardowe łóżka przeznaczone są dla osób o masie około 160kg. Dla cięższych osób przeznaczone są łóżka rehabilitacyjne XXL o specjalnej konstrukcji potrafiące wytrzymać ciężar do 240kg.

Jednakże nie zapominajmy o opiekunie osoby rehabilitowanej. Jeśli jest to osoba, która w pielęgnację chorego nie jest w stanie włożyć dużo siły warto zadbać o jak najwięcej funkcjonalności łóżka rehabilitacyjnego oraz wszelkie dostępne dodatki i pomoce.

2. Miejsce, w którym postawimy łóżko rehabilitacyjnego

Łóżko rehabilitacyjne wraz z obudową będzie zajmowało w pokoju przestrzeń 1,1m na 2,2m (przestrzeń ta będzie większa dla łóżka w wymiarze XXL). Warto ustawić je tak, aby mieć dostęp do osoby rehabilitowanej z obydwu jego stron, co znacznie ułatwi opiekę nad tą osobą. Pamiętajmy przy tym, aby unikać stawiania łóżka przy samym oknie. Częste przeciągi mogą tylko pogorszyć stan pacjenta.

Dla wielu osób bardzo duże znaczenie może mieć wygląd łóżka rehabilitacyjnego. Do wyboru mamy jego metalową i drewnianą obudowę. Drewniana obudowa zdecydowanie lepiej się zaprezentuje i wkomponuje w wystrój całego pokoju oraz nada łóżku bardziej domowego wyglądu.

3. Wyposaż łóżko rehabilitacyjne w odpowiedni materac przeciwodleżynowy

Jeśli osoba rehabilitowana będzie musiała spędzić w pozycji leżącej dłuższy czas wynajem lub kupno materaca przeciwodleżynowego jest absolutną koniecznością. Specjalna budowa materacy zapobiega nadmiernemu uciskowi poszczególnych tkanek ciała oraz zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych i bolesnych odleżyn. Do wyboru mamy materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe, których twardość w poszczególnych partiach regulowana jest za pomocą pompy ciśnieniowej. Możemy również sięgnąć po materac przeciwodleżynowy piankowy, który delikatnie masuje ciało pacjenta oraz nie wymaga użycia hałasującej pompy.

Zobacz również: Jaki materac przeciwodleżynowy piankowy wybrać?