❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

 Na czym polega jonoforeza?

13 lutego 2020

Sprawność fizyczna jest bardzo ważna w  życiu każdego człowieka. Potrzebna jest do wykonywania codziennych czynności, realizowania się w  sferze zawodowej i prywatnej. Jednakże czasem na skutek przebytych chorób, urazów lub wypadków sprawność ta zostaje częściowo zaburzona. Na szczęście istnieje szereg zbiegów rehabilitacyjnych, które odpowiednio szybko podjęte pozwalają tę sprawność odzyskać. W tym artykule zajmiemy się przybliżeniem tematu związanego z zabiegiem rehabilitacyjnym jakim jest  jonoforeza.

Co to jest jonoforeza?

Jonoforeza jest zabiegiem rehabilitacyjnym, który zakłada użycie prądu jednokierunkowego, czyli tzw. prądu galwanicznego. Zabieg ten polega na wprowadzaniu do chorych tkanek lekarstwa  w postaci wodnych roztworów lub hydrofilnych maści lub żeli. Jonoforeza jest całkowicie bezbolesna, a wręcz daje uczucie przyjemnego odprężenia. W  miejscu przyłożenia elektrody może pojawić się zaczerwienienie zwane rumieniem galwanicznym. Jednakże jest to zjawisko jak najbardziej normalne, a sam rumień znika po kilku godzinach. Aby móc skorzystać z leczniczego działania jonoforezy musimy otrzymać odpowiednie skierowanie lekarskie. Całość terapii z  zastosowaniem jonoforezy zazwyczaj obejmuje około 10 zabiegów.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania  do stosowania jonoforezy?

Zabiegi jonoforezy mają na celu uśmierzyć i zniwelować ból chorych tkanek oraz zlikwidować istniejące stany zapalne. Zabieg ten stosowany jest w  przypadku:

  • problemów ze zrostem kości
  • zapalenia krtani
  • nerwobólów
  • urazów związanych z narządami ruchu
  • zapalenia oczu
  • zespołów bólowych
  • zapaleniami tkanek miękkich

Głównym przeciwwskazaniem do zastosowanie zabiegów rehabilitacyjnych z wykorzystaniem jonoforezy jest przebyta choroba nowotworowa. Dodatkowymi przeciwwskazaniem są również choroby serca, miażdżyca, stany zapalne skóry, gorączka oraz ciąża. Warto również dokładnie przeczytać skład leku potrzebnego do wykonania jonoforezy, aby upewnić się, że nie wystąpią niepożądane reakcje uczuleniowe.