❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Na czym polega rehabilitacja kręgosłupa w odcinku lędźwiowym?

Wiele osób w odmiennym wieku skarży się na bóle w kręgosłupie. Jest on nie tylko nieprzyjemny, ale i w różnym stopniu uniemożliwia normalne codzienne funkcjonowanie. Ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa pojawia się zwykle pomiędzy trzecią a piątą dekadą życia. Odczuwają je zarówno osoby uprawiające sport zawodowo, pracujące fizycznie, osoby starsze, jak również osoby, wykonujące pracę siedzącą lub stojącą. Ból odcinka lędźwiowego jest wynikiem nieprawidłowej eksploatacji kręgosłupa, co w konsekwencji prowadzi do wielu patologii kręgosłupa. Są to między innymi: zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, dyskopatia, osteoporoza, zmiany zapalne, zespoły przeciążenia kręgosłupa i inne.

Jakie ćwiczenia wykonywać w czasie rehabilitacji kręgosłupa w odcinku lędźwiowym?

Z każdym bólem kręgosłupa, który regularnie doskwiera nam powinniśmy udać się do lekarza, ponieważ brak odpowiedniej rehabilitacji może nam tylko zaszkodzić. Najczęstszymi ćwiczeniami odciążającymi kręgosłup są ćwiczenia na piłce, jazda na rowerze stacjonarnym czy ogólne ćwiczenia gimnastyczne. Bardzo istotny w procesie rehabilitacji  odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest masaż rozluźniający mięśnie, dzięki któremu pozbędziemy się zbędnego napięcia w tym odcinku. Innymi metodami stosowanymi podczas rehabilitacji kręgosłupa w odcinku lędźwiowym jest elektroterapia oraz stosowanie metod z użyciem laserów i ultradźwięków. Zabiegi te pobudzają mięśnie, rozluźniają je oraz poprawiają ich ukrwienie.

Jak zapobiegać powstawaniu bólów kręgosłupa w odcinku lędźwiowym?

Kręgosłup jest niezwykle unerwioną częścią naszego organizmu, odpowiedzialną za wiele funkcji psycho-ruchowych, dlatego warto o niego odpowiednio zadbać. Powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, aby go nie przeciążać. Odnosi się to nie tylko do dźwigania ciężarów, ale też unikania sytuacji, w których narażeni jesteśmy na ciągłe siedzenie lub stanie w jednej pozycji. Warto też wprowadzić do naszego harmonogramu dnia odpowiednią dawkę ruchu i gimnastyki. To dzięki nim wzmocnimy mięśnie międzyżebrowe, które zapobiegną powstawaniu bólów kręgosłupa.

Skierowanie na rehabilitacje kręgosłupa w odcinku lędźwiowym powinniśmy dostać od naszego lekarza, jeśli zgłosimy się do niego z przewlekłym bólem tego odcinka, który wpływa negatywnie na nasze codzienne funkcjonowania. Podczas samej rehabilitacji z pewnością też dowiemy się jakich czynności unikać, jak ćwiczyć oraz jak siadać i podnosić ciężary, aby nie doprowadzić do nawrotów bólu kręgosłupa.