❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Na czym polega rehabilitacja neurologiczna?

Rehabilitację neurologiczną stosuje się u osób z urazami kręgosłupa i czaszki, po udarach mózgu, dotkniętych stwardnieniem rozsianym czy z chorobą Heinego- Medina, Parkinsona, Alzhaimera. Rehabilitacja ta jest nie tylko dążeniem do pełniej sprawności psycho-fizycznej sprzed wypadku lub choroby – często bywa jedyną szansą na przeżycie.

Jakie są założenia rehabilitacji neurologicznej

Rehabilitacja, jak już niejednokrotnie wspominaliśmy w poprzednich artykułach, to proces, który powinien być kompleksowy, długotrwały i przeprowadzany z wzajemnym zaangażowaniem zarówno zespołu rehabilitantów, jak i ze strony pacjenta. Rehabilitacja ta powinna rozpocząć się w początkowym stadium choroby, która obciąża układ nerwowy lub zaraz po przebytym urazie. Im szybciej ją zaczniemy, tym lepsze efekty i większe szanse na odzyskanie całkowitej sprawności.

Rehabilitację neurologiczną podejmuje się w przypadku, gdy możliwa jest całkowita lub częściowa odbudowa ośrodków nerwowych, których uszkodzenie objawia się porażeniem lub niedowładem różnych części ciała. Jej celem jest niedopuszczenie do utraty masy mięśniowej w dotkniętych niedowładem lub paraliżem częściach ciała, zapobieganie braku ruchomości stawów, poprawa krążenia i oddychania chorego, które zapobiegają powikłaniom zakrzepowym czy powstawaniu przykurczów w wyniku zmian spastycznych (nadmierne napięcie mięśni).

Jakie są rodzaje rehabilitacji neurologicznej?

Wyróżniamy dwa typy rehabilitacji neurologicznej:

  • wczesną, która często prowadzona jest już od pierwszej doby po udarach mózgu, porażeniu nerwów, w przypadku stwierdzenia stwardnienia rozsianego czy w zapaleniach wilelokorzeniowo-nerwowego;
  • przewlekłą, którą prowadzi się przez całe życie pacjenta. Stosuje się ją w przypadku choroby Parkinsona, porażenia mózgowego, zespołu Downa czy atrofii i dystrofii mięśni.

Warto pamiętać, że każdy plan rehabilitacyjny powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Dla jednych oznacza to naukę np.: samodzielnego obracania się i siadania na łóżku rehabilitacyjnym, dla innych naukę prawidłowego chodzenia za pomocą odpowiednio dopasowanych chodzików rehabilitacyjnych. Pacjenci w podeszłym wieku lub dzieci mogą potrzebować na stałe wózka inwalidzkiego, który ułatwi im samodzielne poruszanie się, a ich opiekunom opiekę na chorymi.

Zarówno w przypadku rehabilitacji wczesnej, jak i przewlekłej pacjentom oraz ich opiekunom potrzebny będzie odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny. Jeśli pacjent wykazuje spore szanse na wyleczenie możemy wypożyczyć łóżko rehabilitacyjne, wózek inwalidzki czy chodzik rehabilitacyjny na krótszy okres w specjalnych wypożyczalniach sprzętu rehabilitacyjnego. Jeżeli natomiast pacjent na stałe będzie potrzebował tych sprzętów do w miarę samodzielnego funkcjonowania możemy zakupić nowe lub używane sprzęty w wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, gdzie dokonamy także ich serwisu.

Zobacz również: Sprzęt rehabilitacyjny – o czym warto wiedzieć przy wynajmie?