❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Na czym polega rehabilitacja osób z  nadwagą i otyłością?

6 grudnia 2019

Otyłość i nadwaga coraz częściej postrzegana jest jako choroba XXI wieku. Jeszcze w ubiegłym stuleciu problem ten dotykał głównie ludzi zamożnych, których stać było na luksusowy tryb życia. Dziś w  większości krajów cywilizowanych właściwie każdy pracujący obywatel ma stały dostęp do taniego, niezdrowego jedzenia oraz  naładowanych cukrem napoi. Ponadto w  dobie telewizji, internetu i samochodów coraz więcej osób rezygnuje z  ruchu na rzecz przyjemności i wygody. Taki tryb życia skutkuje nadmierną wagą ciała, a ta z kolei przyczynia się do schorzeń narządów wewnętrznych, a także kręgosłupa i stawów, które są nadmiernie obciążone. Dlatego też jedynym sposobem na uratowanie życia i zdrowia pozostaje poddanie się specjalistycznej rehabilitacji pacjentów z  nadwagą i otyłością.

Jakie zabiegi stosuje się podczas rehabilitacji osób z nadwagą lub otyłych?

Zmniejszenie masy ciała, a więc walka z nadwagą lub otyłością a przede wszystkim z  własnymi słabościami nie należy do łatwych zadań. Jednakże warto podjąć ją po to, aby poprawić swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Ponieważ prawidłowa sylwetka przywraca wiarę w siebie i podwyższa poziom satysfakcji z życia. Aby rehabilitacja osób z nadwagą i otyłych była skuteczna powinna być dopasowana indywidualnie do każdego pacjenta. Z reguły najlepsze efekty przynosi  stosowanie różnych metod i technik rehabilitacji. Najczęstszymi zabiegami rehabilitacyjnymi stosowanym w walce z  nadmiernymi kilogramami są:

treningi wytrzymałościowe i oporowe

– ćwiczenia, które mają za zadanie przywrócić odpowiednie wzorce ruchowe

masaż rehabilitacyjne: klasyczny, punktowy, głęboki, limfatyczny i odchudzający

– wszelkie zabiegi wchodzące w  skład fizykoterapii np. światłoterapia, magnetoterapii czy laseroterapii.

Pamiętajmy jednak, że same zabiegi rehabilitacyjne to za mało, aby przywrócić pacjentowi z nadwagą lub  otyłością prawidłową masę ciała. Rehabilitacja ta wymaga zaangażowania osoby rehabilitowanej, która powinna sama wprowadzić do swojego planu dnia różne formy aktywności, takie jak spacer, jazda na rowerze i zbawienne pływanie, które odciąża stawy i kręgosłup.

Dlaczego indywidualny plan rehabilitacji osób z nadwagą lub otyłością jest tak istotny?

Podczas rehabilitacji osób z nadwagą lub otyłością bardzo ważne jest aby jej plan był przygotowany przez doświadczonego rehabilitanta. Istnieje bowiem wiele czynników, które zamiast pomóc osobie rehabilitowanej mogą jej zaszkodzić, ponieważ:

– osoby te ze względu na zbyt duże obciążenie kręgosłupa i stawów nie powinny wykonywać niektórych ćwiczeń

– są szczególnie narażone na wiele chorób związanych z nadmierną wagą np. cukrzycą, dlatego też rehabilitacja musi brać pod uwagę wszystkie czynniki ryzyka

– wszelkie zabiegi i operację wymagają dłuższej rekonwalescencji niż w przypadku osób o prawidłowej masie ciała

– wymagają stosowanie  w trakcie rehabilitacji sprzętów rehabilitacyjnych np. łóżek rehabilitacyjnych czy wózków inwalidzkich przeznaczonych specjalnie dla osób z nadwagą lub otyłych.