❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Na czym polega rehabilitacja seniorów?

Rehabilitacja z reguły kojarzy się z procesem przywracania do zdrowia pacjentów po przebytych chorobach lub wypadkach. Jednakże pojęcie to jest o wiele szersze i odnosi się również do zwiększania ogólnej mobilności osób w podeszłym wieku. Starzenie się jest procesem naturalnym. Bez względu na zmiany chorobowe procesom stopniowej degradacji ulegają wszystkie narządy i układy w organizmie człowieka. Dlatego tak istotne jest, by rehabilitacja była dopasowana do indywidualnych potrzeb osób starszych.

Czym charakteryzuje się rehabilitacja osób starszych?

Starość czeka każdego z nas. To, co dziś wydaje nam się banalnie prostymi czynnościami za kilkadziesiąt lat może okazać się nadnaturalnym wysiłkiem. Niemożność wykonywania podstawowych czynności, a co z a tym idzie brak samodzielności i różny stopień uzależnienia od innych osób niekorzystnie wpływa także na psychikę seniora.

Każdy program rehabilitacyjny osoby starszej powinien być ułożony na podstawie skrupulatnej oceny jej stanu fizycznego. Pamiętajmy też, że sam proces starzenia jest niezależny od wieku – jedni są sprawni aż do samej śmierci, inni wymagają rehabilitacji i pomocy już u progu emerytury. Bardzo ważny jest także tryb życia, jaki senior prowadził do tej pory. Chodzi tu nie tylko o aktywność fizyczna, ale także dietę, która ma ogromny wpływ chociażby stan mięśni i kości.

Rehabilitacja seniorów skupia się głównie na tych osobach, które maja problemy z codziennymi czynnościami tj.: ubieraniem się, gotowaniem, podnoszeniem przedmiotów, sprzątaniem czy chodzeniem. Wykonywanie przypisanych przez rehabilitanta ćwiczeń powinno odbywać się regularnie – codziennie lub co dwa dni po ok 30-40 min. Tylko wtedy efekty rehabilitacji będą widoczne. Jeśli osoba starsza stosunkowo dużo czasu przebywa w łóżku warto jest zapewnić jej specjalne łóżko rehabilitacyjne dostępne w wypożyczalniach sprzętu rehabilitacyjnego. Samo podciąganie się na podciągnikach jest formą aktywności i daje poczucie jakiejkolwiek niezależności. W celu usprawnienia chodzenia można stosować wszelkie sprzęty rehabilitacyjne tj.: chodziki rehabilitacyjny, ambony lub kule, które pomogą w samodzielnym poruszaniu się, a korzystanie z nich będzie istotnym elementem w procesie usprawniania tego ruchu.

Jak ważna jest rehabilitacja seniorów?

Rehabilitacja osób starszych to nie tylko przywracanie sprawności ruchowej – to także profilaktyka. Powinniśmy motywować do aktywności fizycznej i działania nie tylko osoby, które mają już problemy z motoryką, ale także te, które problemów tych dotychczas nie miały. Spacery, pływanie, jazda na rowerze czy bardzo popularny nordic walking to sporty, do których powinniśmy zachęcać osoby w podeszłym wieku. Dzięki aktywności fizycznej można opóźnić zmiany, jakie z upływem czasu zachodzą w organizmie np.: ograniczenie ruchliwości stawów, zmniejszenie siły mięśni oraz elastyczności ścięgien, zaburzenia ogólnej koordynacji ruchowej czy problemy z utrzymaniem równowagi. Rehabilitacja zmniejsza także ryzyko zachorowań na niektóre choroby i łagodzi ich przebieg.

Rehabilitacja seniorów wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie fizyczne osób starszych, ale i na ich stan psychiczny. Ogólna poprawa motoryki oraz zdolność do samodzielności zdecydowanie poprawiają pewność siebie seniorów. Nawet jeśli rehabilitacja nie powstrzyma samego procesu starzenia się to zdecydowanie przyczyni się do poprawy jakości życia. Dzięki tak uzyskanej pewności siebie senior wzmacnia swoją integrację  społeczną a nierzadko powraca do aktywności zawodowej.

Pamiętajmy przy tym, że rehabilitacja może być efektywna jedynie wtedy, gdy ma charakter długofalowy, kompleksowy oraz zawiera elementy profilaktyki.