❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Na czym polega rehabilitacja dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym?

Dziecięce porażenie mózgowe to choroba powstała w wyniku uszkodzenia tkanek mózgu. Wielu z   czynników wywołujących tę chorobę nie jesteśmy w stanie przewidzieć ani zapobiec.  Mimo, że choroba ta jest nieuleczalna  warto podjąć odpowiednią rehabilitację dzieci z porażeniem mózgowym, aby ułatwić im życie oraz sprawić, by były bardziej samodzielne.

Jakie zabiegi z kinezyterapii stosowane są w rehabilitacji dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym?

Kinezyterapia to dziedzina rehabilitacji, której podstawą są ćwiczenia ruchowe. Ruch jest metodą leczenia, ponieważ  wpływa korzystanie na cały organizm, dążąc tym samym do maksymalnego zlikwidowana niesprawność fizycznej u pacjentów. W przypadku dzieci z porażeniem mózgowym zabiegi z zakresu kinezyterapii dążą do wyeliminowania niepożądanych odruchów i unormowania napięcia mięśniowego.

U dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym występują dysfunkcje dotyczące głównie  układu ruchu m.in.: bezwład lub niedowład różnych części ciała, spastyczność (zbyt duże napięcie mięśni) lub wiotkość oraz niekontrolowane wyginanie kończyn. Aby rozpocząć właściwą rehabilitację powinniśmy regularnie zapewnić dzieciom takie zabiegi, jak :

  • ciepłe kąpiele, które rozluźniają wszystkie mięśnie;
  • hydromasaże;
  • relaksację za pomoc głaskania, przytulania i kołysania dziecka;
  • masaż klasyczny.

W rehabilitacji dzieci z dziecięcym porażaniem mózgowym stosuje się również metodę Vojty oraz metodę NDT-Bobath. Pierwsza polega na przywróceniu prawidłowych wzorców ruchowych, co sprzyja poprawnemu rozwojowi psychoruchowemu małego pacjenta. Druga metoda ma na celu doprowadzić do rozwoju odruchów jak najbardziej zbliżonych do naturalnych, przy jednoczesnym hamowaniu odruchów patologicznych.

W rehabilitacji pacjentów z  dziecięcym porażeniem mózgowym istotne są regularnie przeprowadzane ćwiczenia bierne. Polegają one na poruszaniu kończynami pacjenta przez rehabilitanta lub specjalne urządzenie medyczne, których celem jest usprawnienie mięśni, ścięgien i stawów. W efekcie ćwiczenia bierne mają zapobiegać powstawaniu przykurczy i sprzyjać  prawidłowemu funkcjonowaniu układowi mięśniowo-szkieletowemu.

Istotnym elementem rehabilitacji pacjentów z dziecięcym porażeniem mózgowym okazuje się być masaż. Nie tylko rozluźnia on mięśnie dziecka, ale i pozwala mu zaspokoić potrzebę bodźców wynikających z ograniczonych możliwości samodzielnego poruszania się.

Jakie zabiegi fizykoterapii stosuje się w rehabilitacji osób z dziecięcym porażeniem mózgowym?

W rehabilitacji tej zbawiennie działanie na układ nerwowy, krwionośny i odpornościowy mają zbiegi krioterapii, czyli wystawiane organizmu na działanie niskich i bardzo niskich temperatur. Poprawiają one ruchomość stawów i poprawiają ich ogólną kondycję.

Z kolei, aby rozgrzać mięśnie i stawy, a przez to zmniejszyć ich napięcie stosuje się zabiegi światłolecznictwa, czyli terapię światłem. Dzięki regularnym zabiegom możliwe jest znaczne obniżenie spastyczności i ogólne polepszenie ruchomości mięśni i stawów małego pacjenta.

Zobacz również: Czym jest dziecięce porażenie mózgowe?