❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Niewydolność serca jako czynnik zwiększający ryzyko zachorowania na COVID-19

W związku z epidemią,  która ogarnęłam cały świat w tym Polskę warto przyjrzeć się bliżej chorobom współistniejącym, które zwiększają ryzyko zachorowań na tego wirusa. Choć większość zakażonych osób przechodzi koronawirusa raczej łagodnie, to u osób, które cierpią na przewlekłe choroby może dojść do poważnych powikłań. W najcięższych przypadkach może wirus ten może doprowadzić do śmierci pacjenta. Do grupy podwyższonego ryzyka zachorowaniem na COVID-19 należą osoby z niewydolnością serca nie tylko te w starszym wieku, ale i młode.

Czym jest niewydolność serca?

Niewydolność serca najczęściej wynika z chorób związanych z problemami z układem krążenia oraz z  wad wrodzonych serca i stanową duży procent wszystkich zgonów w Polsce. Osoba która boryka się z tą chorobą bardzo szybko się meczy, co przejawia się w dusznościach po niewielkim wysiłku fizycznym, odczuwa kłucie w klatce piersiowej, a nawet  mdleje. Jeśli choroba jest w  fazie zaawansowanej duszności te występują nawet podczas siedzenia i snu.

Wszelkie choroby związane  z niewydolnością serca są spowodowane jego dysfunkcją, która powoduje, że serca nieprawidłowo pompuje krew do naczyń krwionośnych ił człowieka. W efekcie do tkanek doprowadzanych jest mniej tlenu i składników odżywczych.  Dzieje się tak u osób z wrodzonymi wadami serca i po operacyjnym leczeniu tych wad, po przebytym zawale, w trakcie leczenia onkologicznego czy w przypadku nadciśnienia tętniczego. Powszechnie uważa się że większość chorób związanych z niewydolnością serca (poza wadami wrodzonymi) dotyka osób  w wieku powyżej 60 roku życia, jednak coraz częściej są one diagnozowana również u młodszych osób. A ponieważ typowe objawy są z reguły ignorowane, chorobę tą najczęściej wykrywa się w  zaawansowanym stadium rozwoju, co utrudnia jej leczenie. Dodatkowo większość osób ze zdiagnozowaną niewydolnością serca jednocześnie choruje na obturacyjną chorobę płuc (POChP), niewydolność nerek, miażdżycę, cukrzycę czy niedokrwistość.

Jaki związek ma  niewydolność serca na zachorowanie na koronawirusa?

U osób z  niewydolnością serca głównym problemem jest dysfunkcja układu krążenia, który słabiej rozprowadza krew, czyli słabiej dotlenia organizm. Powoduje to większą podatność na infekcje w  tym na koronawirusa COVID-19. Organizm, który już wcześniej borykał się z  problemami z krążenia musi dodatkowo pracować o wiele bardziej intensywniej w  przypadku zakażenia koronawirusem, ponieważ wirus atakuje gównie układ oddechowy,  a to znacząco go osłabia. Osoby z  niewydolnością serca na czas epidemii kategorycznie powinny unikać kontaktu z innymi i pozostać  w domu, aby nie narazić się na zarżeniem COVID-19.

Rehabilitacja w leczeniu niewydolności serca

Osoby, u których stwierdzono choroby związane z niewydolnością serca powinny jak najszybciej poddać się rehabilitacji. Rehabilitacja w dużej mierze opiera się na przyjmowaniu odpowiednich leków na serce, jednak ich bardzo istotnym  uzupełnieniem są ćwiczenia ruchowe. Mają one przede wszystkim poprawić tolerancję pacjenta na wysiłek fizyczny, a zatem zmniejszyć prawdopodobieństwo śmierci. Rehabilitacja osób z niewydolnością serca polega nie tylko na doborze odpowiednich ćwiczeń i stopniowym zwiększaniu ich stopnia trudności, ale i na nauce ekonomicznego poruszania się i oddychania. Ma to szczególne znaczenie w  trakcie duszności, które odczuwa pacjent.

Koncentrator tlenu w rehabilitacji niewydolności serca

Osoby, które mają poważne problemy zdrowotne wynikające  z niewydolności serca mogą potrzebować wsparcia  w dotlenieniu organizmu. Tu z pomocą przychodzi tlenoterapia z  wykorzystanie sprzętu rehabilitacyjnego, jaki jest koncentrator tlenu. Rehabilitacja tlenem może  przebiegać  w warunkach domowych, ponieważ stacjonarny koncentrator tlenu jest prosty w  obsłudze i zajmuje mało miejsca, a przy tym jest niezwykle efektywny. Stosowanie go kilka godzin dziennie lub w nocy w czasie snu możemy znacznie poprawić stan zdrowia pacjenta. Koncentrator tlenu znacznie poprawia jakość życia chorego z niewydolnością serca ponieważ:

– leczy choroby związane z krążeniem czy obturacyjną chorobę płuc;

– stężenie tlenu w powietrzu podawanym przez sprzęt wynosi ponad 90%, co pomaga zaopatrzyć tkanki w potrzebne substancje odżywcze;

– ma działanie bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze;

– oczyszcza organizm z  toksyn i poprawia przemianę materii;

– wpływa na lepsze samopoczucie i sprawność intelektualną.

Stacjonarny i przenośny koncentrator tlenu można nie tylko kupić, ale i wypożyczyć  w wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego na dłuższy okres, oszczędzając sporo pieniędzy. W przypadku uszkodzeń możemy również w takiej wypożyczalni dokonać jego  serwisu.

Zobacz również: Jak wygląda leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc?