❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Pomoce rehabilitacyjne po udarze mózgu

Udar mózgu uderza nagle i niespodziewanie. Z reguły kojarzy się z chorobą wieku podeszłego, a średni wiek zachorowania mieści się w granicy 65-70 lat, jednakże coraz częściej dotyka osoby zdecydowanie młodsze. Przyczyny udaru ściśle związane są z płcią (częściej chorują mężczyźni) czy predyspozycji genetycznych, na które nie mamy wpływu. Istnieją jednak czynniki, na które mamy wpływ i możemy je zmienić np.: leczenie wad serca, nadciśnienia tętniczego, otyłości lub odstawienie używek takich jak tytoń i alkohol. Powrót do normalnego życia po udarze jest zadaniem niezwykle trudnym, ale możliwy dzięki szybkiej i systematycznej rehabilitacji.

Czym jest udar mózgu?

Udar to uszkodzenie, czyli obumarcie fragmentu mózgu na skutek zatrzymania dopływu krwi. Wyróżniamy dwa typy udaru mózgu: udar niedokrwienny mózgu oraz udar krwotoczny mózgu. W obu przypadkach szybkie rozpoznanie udaru mózgu ma istotne znaczenie dla życia osoby, która została nim dotknięta. Udar można rozpoznać po niewyraźnej mowie, nierównym chodzie lub paraliżu części twarzy osoby z udarem. Osoby, które przeszły udar mają w wielu przypadkach realne szanse na powrót do sprawności fizycznej tylko pod warunkiem profesjonalnie przeprowadzonej rehabilitacji. Każda choroba poza stratami fizycznymi w organizmie człowieka dokonuje również strat w psychice, dlatego tak ważne jest, aby rehabilitację przeprowadzać w miarę możliwości w warunkach domowych, w których osoba czuje się bezpiecznie i jest otoczona przez bliskich.

Jak szybko należy rozpocząć rehabilitacje?

Odpowiedź jest jedna – tak szybko, jak to tylko możliwe. Osoby po przebytym udarze mózgu mogą wykazywać pewne dysfunkcje związane ze sprawnością ruchową i intelektualną. Objawią się one poprzez problemy z artykułowaniem słów czy problemach ze wzrokiem; również sprawność ruchowa może być ograniczona w przeróżnym stopniu. Najprostsze ćwiczenia rehabilitacyjne powinno wprowadzać się jak tylko lekarz wyrazi na to zgodę. Często osoby po udarze wpadają w depresję i tracą motywacje do jakiegokolwiek działania, które ma na celu poprawę ich zdrowia. W tym celu warto zapewnić choremu domowe warunki rehabilitacyjne. Na rynku istnieje wiele wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, w których za stosunkowo niewielką opłatą wypożyczymy sprzęt na taki czas, na jaki będziemy go potrzebować. Jest to rozwiązanie na tyle dobre, że oczekiwanie na rehabilitacje w państwowych ośrodkach rehabilitacyjnych jest długie, a nie wszyscy mogą sobie pozwolić na prywatna opiekę rehabilitanta. Wypożyczając łóżko rehabilitacyjne, wózek inwalidzki czy chodzik rehabilitacyjny stworzymy choremu komfortowe warunki rehabilitacji, a dzięki domowej atmosferze wzmocnimy go na duchu. Nie ma przecież nic bardziej deprymującego jak leżenie w szpitalu wśród obcych ludzi…

Zobacz również: Na czym polega rehabilitacja seniorów?

Jaki sprzęt rehabilitacyjny po udarze mózgu będzie potrzebny?

Spora część osób chorych rehabilitowanych w szpitalu nie odnosi takich postępów w powracaniu do sprawności, jak dzieje się to w przypadku rehabilitacji przeprowadzonej w atmosferze rodzinnego domu. Powinniśmy wziąć ten aspekt pod uwagę oraz pomyśleć o zakupie lub wynajmie sprzętu rehabilitacyjnego. Uszkodzenia mózgu po udarze poza uszkodzeniem umiejętności mowy, która leczy logopeda, dotyczą głównie niesprawności kończyn górnych i dolnych. W początkowej fazie powracania do zdrowia, kiedy chory najwięcej czasu spędza w łóżku warto kupić lub wynająć łóżko rehabilitacyjne. Poprawi to komfort chorego a specjalne materace przeciwodleżynowe zapobiegną ich powstawaniu. W miarę odzyskiwania sprawności pacjent może podciągać się na wspornikach, w które wyposażone są standardowe łóżka rehabilitacyjne. W momencie, gdy łóżko rehabilitacyjne nie będzie już potrzebne, ponieważ pacjent odzyska sprawność ruchową można je sprzedać, a jeśli jest wypożyczone oddać do wypożyczalni.

W przypadku niedowładu ręki obowiązkowo trzeba zabezpieczyć staw barkowy, tak by nie uszkodzić ręki w momencie bezwładnego jej opadani. W tym celu stosuje się specjalne ortezy oraz temblaki, które zapobiegają wyślizgnięciu się reki i jej dodatkowemu uszkodzeniu.

W przypadku osób, których dysfunkcja po udarze mózgu obejmuje kończyn dolnych warto pomyśleć o wypożyczeniu lub kupnie wózka rehabilitacyjnego. Takie rozwiązanie ułatwi pacjentowi w miarę swobodne przemieszczanie się w pierwszych etapach rehabilitacji, gdy nie będzie mógł stać o własnych siłach. Wózki inwalidzkie są bardzo mobilne i łatwe do złożenia, dzięki czemu łatwo go zapakować do samochodu. Można również pokusić się o wynajem lub kupno specjalnych szyn podjazdowych które, ułatwiają prowadzenie wózka inwalidzkiego po wszelkiego rodzaju podjazdach i zjazdach.

W późniejszych etapach, gdy ćwiczenia rehabilitacyjne przyniosą częściową sprawność kończyn dolnych należy pomyśleć o przestawienie pacjenta na odpowiednio dobrany chodzik rehabilitacyjny czy kule. W wielu wypożyczalniach sprzętu rehabilitacyjnego znajdziemy szeroki wybór chodzików rehabilitacyjnych w przystępnej cenie, gdzie będziemy mogli przeprowadzić serwis wybranego modelu. Tego typu sprzęt rehabilitacyjny stymuluje nogi chorego do pracy i przyczynia się do wzmocnienia wiotkich mięśni.