❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Rehabilitacja – co musisz o niej wiedzieć?

O tym, że żadne pieniądze nie zrekompensują utraty zdrowia, przekonujemy się w momencie gdy zdrowie to utracimy. Po wypadku lub chorobie często zdarza się, że nawet pobyt i opieka w szpitalu to za mało, aby powrócić do pełnej sprawności psychoruchowej. W takim przypadku jedynym ratunkiem może okazać się rehabilitacja.

Jakie są główne założenia rehabilitacji?

Rehabilitacja to szereg kompleksowych działań, którymi są objęte osoby niepełnosprawne fizycznie i/lub psychicznie. Głównym celem rehabilitacji jest przywrócenie pełnej sprawności sprzed wypadku czy choroby lub jej maksymalną poprawę, tak by osoba rehabilitowana była w stanie samodzielnie funkcjonować. Dzięki temu pacjent będzie mógł powrócić do aktywności w sferze prywatnej i zawodowej. Zwyczajowo wprowadza się ją po okresie terapii, a dla osiągnięcia jeszcze lepszych efektów może być prowadzona przez grupę specjalistów z różnych dziedzin (rehabilitanci, pielęgniarki, psycholodzy, fizjoterapeuci itp.).

Zobacz również: Rehabilitacja Puławy

Rehabilitacja to cały proces, w którym do przywracania sprawności psychoruchowej stosuje się zarówno odpowiednie ćwiczenia, jak i sprzęt rehabilitacyjny. Powinna być wprowadzona tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Bardzo istotne jest, aby rehabilitacja ta była kompleksowa, czyli dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Ponieważ rehabilitacja to proces, który wymaga czasu i zaangażowania zarówno pacjenta, jak i rehabilitantów w żadnym wypadku nie powinna być przedwcześnie przerywana. Ponadto przysługuje ona każdej osobie, która wymaga jej przeprowadzenia ze względu na swój stan zdrowia.

Rodzaje sprzętu rehabilitacyjnego

Jeżeli rehabilitacja pacjenta odbywać się będzie w warunkach domowych ze względu na poprawę jego zdrowia psychicznego i podwyższenie komfortu, warto wyposażyć go w kilka istotnych sprzętów rehabilitacyjnych. Pierwszym i najważniejszym sprzętem rehabilitacyjnym w jaki powinniśmy zainwestować jest wyposażenie pokoju pacjenta w odpowiednie łóżko rehabilitacyjne.

Łóżko rehabilitacyjne jest praktycznie obowiązkowe dla osoby, która zmuszona jest do długotrwałego leżenia. Zwiększa ono nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo zarówno osoby leżącej, jak i rehabilitanta czy opiekuna. Łóżko rehabilitacyjne pozwala zmienić kąt wezgłowia oraz umożliwia regulację oparcia na nogi (nogi mogą być uniesione lub zgięte w kolanach w zależności od potrzeb). Dzięki temu pacjent samodzielnie może zmieniać swoją pozycję za pomocą elektrycznego przełącznika. Także wysokość łóżka rehabilitacyjnego może być regulowana, co kolei ułatwia zabiegi pielęgnacyjne pacjenta lub wymianę pościeli. Łóżko rehabilitacyjne z łatwością można wypożyczyć z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Jeśli jednak rehabilitacja potrwa kilkanaście miesięcy lepiej kupić łóżko rehabilitacyjne ze sklepu medycznego lub ze wspomnianych wyżej wypożyczalni.

Łóżko rehabilitacyjne zaleca się doposażyć w specjalistyczne materace przeciwodleżynowe, które zapobiegają powstawaniu odleżyn oraz służą w ich leczeniu. W przypadku rehabilitacji osób z problemami krążeniowo-oddechowymi przy łóżku rehabilitacyjnym możemy zamontować specjalny koncentrator tlenu. Ten sprzęt rehabilitacyjny pozwala maksymalnie nasycić krew pacjenta tlenem i zapobiega niebezpiecznym bezdechom.

W kolejnym etapie rehabilitacji domowej pacjent (jeżeli jego stan zdrowia pozwala na to) powinien zacząć poruszać się na specjalistycznym wózku inwalidzkim. Poprawia ono nie tylko komfort psychiczny pacjenta, który samodzielnie może poruszać się po domu, ale zmusza do wysiłku poprzez pracę rąk. Warto przy tym pamiętać, że w trakcie odzyskiwania sprawności przez pacjenta powinien on stosunkowo szybko zacząć korzystać z chodzików rehabilitacyjnych. Ich różnoraka konstrukcja w zależności od rodzaju i modelu zmusza pacjenta do wysiłku, przez co wzmacnia mięśnie rąk, nóg i kręgosłupa. U pacjenta nie wystąpi nadwaga, a odzyskanie pełniej sprawności będzie tylko kwestią czasu i własnych chęci.

Wszystkie sprzęty rehabilitacyjne zarówno łóżko rehabilitacyjne, wózek inwalidzki, materace przeciwodleżynowe, chodziki rehabilitacyjne możemy wypożyczyć lub kupić w wypożyczalniach sprzętu rehabilitacyjnego, które zajmują się również serwisowaniem tego sprzętu. Pamiętajmy jednak o tym, aby każdy sprzęt rehabilitacyjny posiadał atest medyczny i używajmy go tylko w sposób opisany w instrukcji obsługi. Tylko prawidłowo i bezpiecznie wykorzystywany sprzęt rehabilitacyjny pomoże w rehabilitacji i w przywróceniu pełnej sprawności osobie rehabilitowanej.