❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Rehabilitacja po nieszczęśliwych wypadkach

23 maja 2019

Nikt z nas nie jest w stanie zapobiec nieszczęśliwym wypadkom. Nawet jeśli będziemy uważali czy to w domu, czy poza nim, nie jesteśmy wstanie zapobiec zdarzeniom losowym. Rehabilitacji powypadkowej wymagają najczęściej osoby uczestniczące w wypadku drogowym, które doznały uszczerbku na zdrowi przy pracach rolniczych, w trakcie uprawiania sportu oraz osoby, które doznały różnego rodzaju urazu w warunkach domowych. Rehabilitacja to proces, który wymaga czasu i regularności – w przeciwnym wypadku rezultaty nie spełnią oczekiwań.

Kwestie formalne związane z rehabilitacja powypadkową

 

Jeżeli w trakcie wypadku doznamy kontuzji, która znacząco wpływa na nasze zdolności psychofizyczne i niezbędna jest rehabilitacja możemy skorzystać z prawa do rehabilitacji przysługującego nam w ramach ubezpieczenia. Istnieją dwie drogi korzystania z takiego ubezpieczenia.

Pierwszą z nich jest rehabilitacja powypadkowa z ubezpieczenia medycznego, które sami wykupiliśmy. Wystarczy kontakt z naszym ubezpieczycielem i ustalenie interesującego nas sposobu postępowania oraz wybór placówki partnerskiej firmy ubezpieczającej, w której chcemy się rehabilitować.

W przypadku uszczerbku na zdrowiu z winy sprawcy przysługuje nam rehabilitacja powypadkowa z jego ubezpieczenia. Rehabilitacja taka będzie odbywać się na koszt sprawcy wypadku, jeśli miał on wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Aby móc rozpocząć rehabilitację musimy uzyskać oświadczenie lekarskie, z którego wynika, że rehabilitacja w naszym przypadku jest konieczna. Kolejny krok dotyczy wyboru placówki, w której przejdziemy rehabilitację oraz warunków, w których ma się ona odbywać: ambulatoryjnych, stacjonarnych czy domowych. Istotną kwestią jest termin stawienia się w wybranej placówce, który wynosi 30 dni od momentu wystawienia skierowania – po upływie terminu będzie ono nieważne.

Jak wygląda rehabilitacja po wypadku?

Kontuzje powypadkowe sprawiają, że normalne funkcjonowanie w sferze prywatnej i zawodowej staje się niemożliwe. Kontuzje te najczęściej dotyczą urazów kręgosłupa szyjnego, klatki piersiowej, miednicy i kończyn. Wszelkie złamania jeśli nie są szybko i profesjonalnie leczone mogą nam towarzyszyć przez całe życie, dlatego tak istotne jest natychmiastowe podjęcie rehabilitacji.

Rehabilitacja powypadkowa, tak jak w przypadku rehabilitacji po chorobie, powinna zapewniać regularne ćwiczenia z rehabilitantem nie rzadziej jak 3 dni w tygodniu. Celem rehabilitacji jest w końcu przywrócenie pełniej lub choćby częściowej sprawności sprzed wypadku. Dlatego rehabilitacja ta powinna być dobrana indywidualnie i być w pełni kompleksowa . Oznacza to, że w zależności od wyników badań, powinna nam przysługiwać pomoc wielu specjalistów np.: ortopedy, neurologa oraz psychologa czy logopedy.

Jeżeli zdecydujemy się na rehabilitację w warunkach domowych warto zainwestować w zakup lub wynajem sprzętu rehabilitacyjnego. Łóżko rehabilitacyjne, które zapewni komfort pacjentowi i ułatwi pracę rehabilitantowi to sprzęt wymagany w najcięższych przypadkach. Jeżeli urazy dotyczą kończyn górnych wystarczą specjalistyczne temblaki. Natomiast jeśli uszkodzenia obejmują dolne części ciała warto wyposażyć się w wózek inwalidzki, chodzik rehabilitacyjny lub kule, które ułatwią pacjentowi samodzielne poruszanie się.

Warto wziąć pod uwagę czas, który jest potrzebny, aby pacjent powrócił do zdrowia. Jeśli czas ten jest stosunkowo krótki możemy wynająć sprzęt rehabilitacyjny w specjalnych wypożyczalniach sprzętu rehabilitacyjnego, gdzie również dokonamy jego serwisu. Natomiast jeśli czas rehabilitacji jest dłuższy i może trwać do roku lub dłużej najlepiej będzie kupić potrzebny sprzęt rehabilitacyjny.

Zobacz również: Rehabilitacja w domu – komu przysługuje?