❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Rodzaje łóżek rehabilitacyjnych – jakie będzie najodpowiedniejsze?

Wybór łóżka rehabilitacyjnego to wybór, przed którym staje wiele osób sprawujących opiekę nad chorym we własnym domu. Jego wybór podyktowany powinien być zarówno potrzebami osoby rehabilitowane, jej  wzrostem, wagą, stanem zdrowia,  jak i czasem trwania całej rehabilitacji. W wypożyczalniach ze sprzętem rehabilitacyjnym mamy możliwość wypożyczenia lub zakupu łóżek tradycyjnych, regulowanych oraz elektrycznych, z których każde ma swoje wady i zalety. Który rodzaj łóżka rehabilitacyjnego będzie najlepszy dla chorego i jego opiekuna?

Dlaczego  łóżka rehabilitacyjne stałe są niepraktyczne?

Łóżka rehabilitacyjne tradycyjne o stałej wysokości jeszcze kilkanaście lat temu królowały w szpitalach i placówkach leczniczych. Ich podstawowym wyróżnikiem jest fakt, że wysokości jego leża nie da się w żaden sposób wyregulować czy zmienić, dlatego należy ją dokładnie oszacować już w momencie kupna lub wynajmu. Komfort  korzystania z łóżka rehabilitacyjnego stałego zdecydowanie ustępuje łóżkom rehabilitacyjnym regulowanym i elektrycznym. Jeśli łóżko rehabilitacyjne stałe będzie zbyt wysokie może sprawiać pacjentowi niemałe trudności ze wstawaniem, z  kolei jeśli będzie za niskie utrudni to opiekunowi w wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych.  Jednakże  do jego niewątpliwych zalet należy cena zdecydowanie niższa niż w przypadku wcześniej wymienionych modeli, mimo to też łóżka rehabilitacyjne stałe powoli odchodzą w zapomnienie.

Jakie możliwości daje łóżko rehabilitacyjne regulowane?

Łóżko rehabilitacyjne regulowane manualnie to naprawdę ogromne ułatwienie zarówno dla pacjenta, jak i opiekuna. Standardowe modele pozwalają na szybką i w miarę łatwą zmianę wysokości łóżka od 40 cm do nawet 90 cm! Dzięki odpowiedniej konstrukcji łóżka rehabilitacyjnego regulowanego manualnie możemy obniżyć łóżko np. na noc, aby zwiększyć bezpieczeństwo osoby rehabilitowanej i ułatwić jej wstawanie i kładzenie się na nim. Z kolei w momencie, gdy będziemy chcieli wykonać czynności rehabilitacyjne lub pielęgnacyjne będziemy mogli znacznie łóżko podnieść. Dzięki temu odciążymy swój kręgosłup  i nie narazimy się na urazy i przeciążenia.

Poza możliwością regulacji wysokości łóżka rehabilitacyjnego regulowanego manualnie umożliwia ono regulację kąta nachylenia poszczególnych jej segmentów. A zatem regulując nagłówek możemy umożliwić pacjentowi pozostanie w pozycji półleżącej lub siedzącej. Dodatkowo możemy zmienić kąt nachylenia segmentu dla ud i podudzi, co w znacznym stopniu wpłynie na poprawę krążenia kończyn i zapobiegnie powstawaniu przykurczy mięśni.

Jak wspomnieliśmy wyżej łóżko rehabilitacyjne regulowane manualnie jest naprawdę dobrym pomysłem w rozsądnej cenie. Jednakże  należy wziąć pod uwagę to, że osoba, która korzysta z tego rodzaju łóżka stale musi polegać na swoim opiekunie. To opiekun manualnie może zmienić i wyregulować wysokość i kąt nachylenia poszczególnych elementów łóżka. Stąd  też opiekun będzie musiał włożyć  w to sporo wysiłku, co na dłużą metę może  być meczące, a dla drobniejszych i słabszych osób czasem wręcz niemożliwe.

Jak łóżka rehabilitacyjne elektryczne dbają o zdrowie pacjenta i jego opiekuna?

Łóżko rehabilitacyjne elektryczne jest wyposażone w  system sterowania, który jest dość łatwy i intuicyjny w  obsłudze. Dzięki kilku przyciskom opiekun chorego może wyregulować sprzęt rehabilitacyjny bez wkładania w to żadnej siły. Ogromna zaletą łóżek rehabilitacyjnych elektrycznych jest to, że  usamodzielniają pacjenta, który dzięki nim nie musi już czekać i polegać na opiekunie, ponieważ sam w  łatwy sposób może dostosować łóżko do własnych potrzeb w każdej chwili. Za pomocą systemu sterowania można zmienić nie tylko wysokość łóżka, ale i kąt nachylenia zagłówka, oparcia i siedziska. Bardzo istotne  w tych modelach łóżek rehabilitacyjnych jest możliwość zmiany nachylenia łóżka elektrycznego także  wzdłuż, co oznacza możliwość położenia się w pozycji drenażowej ułatwiającej oddychanie i poprawiającej krążenie.

Oczywiście każdy nasz wybór odnośnie łóżka rehabilitacyjnego stałego, regulowanego manualne czy elektrycznego powinien być obowiązkowo wyposażony w materac przeciwodleżynowy, który zwiększą komfort pacjenta oraz zapobiega powstawaniu odleżyn zwłaszcza w przypadku osób obłożnie chorych. Dodatkowo w zależności od czasu korzystania z  łóżka rehabilitacyjnego warto zadać sobie pytanie, czy kupujemy całkiem nowy sprzęt rehabilitacyjny, czy też łóżko rehabilitacyjne wynajmiemy z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, co pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Zobacz również: Na co zwracać uwagę przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego?