❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Sprzęt rehabilitacyjny – o czym warto wiedzieć przy wynajmie?

18 marca 2019

Wiele osób, które muszą opiekować się osobami starszymi lub po urazach i operacjach w warunkach domowych stają przed koniecznością nabycia odpowiedniego sprzętu medycznego. Niestety urządzenia te nie należą do tanich i niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na ich zakup. Również czas przewidziany na rehabilitację może okazać się nieadekwatny do kosztów zakupu potrzebnego sprzętu. Nas szczęście istnieją wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, które  za opłatą oddają do użytku nowe i używane sprzęty, dzięki którym możemy zdecydowanie poprawić jakość życia osób wymagających rehabilitacji.

Jak działa wypożyczalnia sprzętu medycznego?

Korzystanie z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego jest łatwe i zdecydowanie tańsze niż zakup nowego sprzętu. Oczywiście wszystko zależy od firmy, jednakże placówki tego typu z łatwością można odnaleźć w internecie i wybrać opcję dla nas najlepszą. Punktami oferującymi takie usługi mogą być szpitale, poradnie lub ośrodki rehabilitacyjne. Jednak na rynku funkcjonuje coraz więcej samodzielnych wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, które nierzadko oferują dodatkowe usługi, jak naprawa sprzętu oraz sprzedaż artykułów pielęgnacyjnych.  Dodatkowo pracownicy wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego wniosą nam sprzęt do domu oraz go zmontują, dzięki czemu unikniemy pomyłek przy samodzielnym składaniu, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia sprzętu lub jego nieprawidłowego funkcjonowania. Pracownicy zapoznają nas również ze sprzętem oraz powiedzą jak go prawidłowo użytkować i konserwować, by nie uległ zniszczeniu. Natomiast wypożyczyć możemy niemal wszystko – od łóżek rehabilitacyjnych i wózków inwalidzkich, po materace przeciwodleżynowe i kule. Okres wynajmu sprzętu rehabilitacyjnego wynosi minimum jeden miesiąc, choć jest to uzależnione od rodzaju wynajmowanego sprzętu.

Kiedy wynajmować sprzęt medyczny?

Najczęstszą przyczyną, która skłania nas do skorzystania z usług wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego jest oczywiście brak środków na zakup nowego bądź używanego sprzętu. Osoby starze, które utrzymują się z niewielkich emerytur korzystają z tych usług najczęściej. Jednak środki finansowe to nie jedyny powód dla którego warto zdecydować się na wynajem. W przypadku sprzętu medycznego o dużych gabarytach jak łóżko rehabilitacyjne, wózek inwalidzki czy wanna windowa cena oscyluje  w tysiącach złotych. Nawet dla osób o średnich dochodach nie jest to mały wydatek. Szybko bowiem może okazać się, że sprzęt rehabilitacyjny, który zajmuje dużo miejsca szybko stanie się zbyteczny. Osoba rehabilitowana może przestać go potrzebować lub potrzebuje sprzętu na niższym poziomie zaawansowania. Sprzęt rehabilitacyjny oczywiście można sprzedać, ale niekoniecznie tak szybko jak byśmy chcieli i nie za taką sumę, która by nas satysfakcjonowała. W przypadku wypożyczalni sprzęt w każdej chwili możemy oddać, bez zbędnych zabiegów i formalności  jednak  z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynajmu.  Wynajmowanie sprzętu rehabilitacyjnego jest również uzależnione od czasu jego użytkowania. Jeśli potrzebujemy go na krótki okres lepiej go wynająć niż kupić całkiem nowy. Natomiast jeśli lekarz przewiduje dłuższe stosowanie takiego sprzętu, warto zapoznać się z kosztami zarówno jego wynajmu, jak i sprzedaży.

Stosowanie sprzętu wypożyczanego z pewnością ma swoje wady i zalety. Nie wszyscy będą czuli się komfortowo korzystając z rzeczy używanych, jednak dla tych, którzy nie operują wystarczającymi środkami finansowymi jest to prawdziwe zbawienie. Nieważne czy sprzęt ten jest nowy, czy używany, ważne, żeby był bezpieczny i działał prawidłowo, tak by podnieść komfort życia osobom potrzebującym.