❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Wózek inwalidzki dla aktywnych

Życie człowieka nie kończy się wraz z utratą przez niego pełnej sprawności fizycznej. Wiele osób, które w wyniku chorób genetycznych, choroby lub po wypadku nadal chcą kontynuować aktywny tryb życia. Aktywność ta związana z pracą szkołą czy studiami wymusza na osobach niepełnosprawnych częste przemieszczania się, co umożliwia wózek inwalidzki aktywny. Czym jest wózek aktywny i jak go odpowiednio dobrać?

Jakie są zalety wózka inwalidzkiego aktywnego?

Podstawową zaletą wózka inwalidzkiego aktywnego jest jego mała waga sięgająca ok 5kg. Jego budowa jest niezwykle prosta, dzięki czemu przemieszczanie nim oraz jego transport jest jeszcze łatwiejszy niż w przypadku zwykłego wózka inwalidzkiego. Wynika to konstrukcji wózka aktywnego, który nie posiada podłokietników oraz zagłówka, zaś samo oparcie jest stosunkowo krótkie. Ułatwia to samodzielne składanie wózka przez osobę niepełnosprawną i zapewnia jej duży komfort psychiczny w byciu niezależną od innych. Dodatkowo wózek inwalidzki aktywny jest znacznie mniejszy od standardowych wózków inwalidzkich, dzięki czemu bez problemu mieści się w wąskich przejściach czy korytarzach. Dzięki odpowiedniemu treningowi osoba niepełnosprawna z powodzeniem pokona krawężniki lub schody o niskich stopniach na wózku aktywnym.

Jak wybrać wózek inwalidzki aktywny?

Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na temat wózka inwalidzkiego aktywnego warto osobiście udać się do sklepu ze sprzętem medycznym lub wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i skonsultować się z jego pracownikami. Warto jednak wiedzieć o kilku podstawowych funkcjach wózka aktywnego. Przede wszystkim można w nim w prosty sposób zmienić środek ciężkości dzięki przesuwaniu kół w poziomie. Dzięki zmianie stopnia nachylenia kół można też wyregulować sprzęt w taki sposób, aby był bardziej stabilny i zwrotny na zakrętach i pochyłościach. Warto też poświęcić kilka słów na temat hamulca w wózku inwalidzkim aktywnym. Z reguły hamulce te znajdują się w dolnej części ramy sprzętu rehabilitacyjnego, jednakże bardziej doświadczeni użytkownicy często je wymontowują.

Cechą charakterystyczną wózka inwalidzkiego aktywnego jest to, że wiele z jego ustawień określa się przy zakupie. Z tego względu nie zaleca się kupowanie używanego sprzętu rehabilitacyjnego. Wiele osób ma też pewne obawy przy zakupie wózka aktywnego. Ponieważ jest on lżejszy i mniejszy a przez to bardziej zwrotny, jego stabilność jest znacznie mniejsza od tradycyjnego wózka inwalidzkiego. Dlatego też korzystania z wózka inwalidzkiego aktywnego trzeba się wcześniej nauczyć oraz zdecydowanie wzmocnić mięśnie rąk, ponieważ to one napędzają ten rodzaj sprzętu rehabilitacyjnego.

Zobacz również: Jak wybrać wózek inwalidzki dla dziecka?