❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Zapalenia ścięgna Achillesa – jak powstaje i jak się je leczy?

Zapalenie ścięgna Achillesa pojawia się najczęściej u osób, które aktywnie uprawiają sport. Głównym jego czynnikiem jest przeciążenie mięśni w trakcie treningu, co wywołuje objawy początkowo nie budzące podejrzeń, a które z  czasem przeradzają się w silny ból, wymagający specjalistycznego leczenia. Artykuł ten pozwoli każdemu na samodzielne rozpoznane zapalenie ścięgna Achillesa wszystkim osobom aktywnym tak, aby nie musiały rezygnować na długo z pracy lub ulubionej formy aktywności.

Jakie są objawy i przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa?

Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem  w organizmie człowieka, a znajduje się w pięcie  i dolnej części łydki. Jest niezwykle ważne, gdyż odpowiada za wiele funkcji h człowieka, takich jak chodzenie, skakanie i bieganie. Ścięgno to posiada bardzo wytrzymałą budowę, jednakże częste obciążenia prowadzą do zapalenie, które nie tylko uniemożliwiają aktywność, ale i sprawiają duży ból. Dlatego też tak ważne jest, by przed każda aktywnością fizyczną przeprowadzić optymalną dla siebie rozgrzewkę zwłaszcza, gdy chodzimy lub biegamy na przemian pod górę i w dół. Jeśli po zakończonym treningu zaobserwujemy u siebie ból pięty i dolnej łydki powinniśmy być ostrożni – może być to pierwszy objaw zapalenia ścięgna Achillesa. Jeśli ból ten towarzyszy nam na długo po skończonej aktywności, zwłaszcza po przebudzaniu niezwłocznie powinniśmy udać się do ortopedy. W przypadku, gdy ból w łydce pojawi się nagle i towarzyszą mu opuchlizna oraz poczucie sztywności najprawdopodobniej mamy do czynienie z  zerwaniem ścięgna.

Dodatkowymi czynnikami, które sprzyjają powstawaniu zapalenia ścięgna Achillesa są:

– nadwaga i siedzący tryb życia;

– źle dobrane obuwie zwłaszcza podczas intensywnej aktywności ruchowej;

– nieprawidłowa budowa podudzi, łydki lub stopy;

– schorzenia ogólnoustrojowe związane z  podwyższonym tętnem, temperaturą ciała czy nieprawidłową zawartością leukocytów we krwi.

Jak przebiega rehabilitacja zapalenia ścięgna Achillesa?

Rehabilitacja w przypadku zapalenia ścięgna Achillesa w cięższych przypadkach może potrwać nawet do pół roku. Jednakże stosowanie się do zaleceń rehabilitanta, systematyczne zabiegi oraz zniwelowania czynników sprawczych zapalenia w większości przypadków z powodzeniem przywróci  nam całkowitą sprawność ruchową nogi. Rolą rehabilitanta jest takie dobranie ćwiczeń dla pacjenta z  tą dolegliwością, które pozwoli na wzmocnienie i rozciągnięcie ścięgna. Celem zabiegów rehabilitacyjnych jest przede wszystkim  poprawa elastyczności tkanek miękkich oraz przyspieszenie ich gojenia. Zbawienny skutek na zapalenie ścięgna Achillesa ma również jonoforeza, ulradźwęki, laseroterapa, fale udzerzeniowe oraz pole magnetyczne.

W rehabilitacji zapalenia ścięgna Achillesa zbawienny skutek przynosi noszenie stabilizatora wykonanego z lekkich i oddychających materiałów. Dzięki nim zniwelujemy obrzęk i dokrwimy tkanki, a także unikniemy gromadzenia się płynów w stawie. Jednakże gdy wyżej wymienione zabiegi rehabilitacyjne oraz stosowanie stabilizatora nie przyniosą oczekiwanych efektów przez wiele miesięcy konieczna będzie operacja.