❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Rehabilitacja po złamaniu kończyn dolnych

To jakie mamy szczęście mogąc na co dzień poruszać swoim ciałem bez żadnych przeszkód doceniamy w chwili, gdy doznajemy urazu ręki lub nogi. Mowa tu w szczególności o złamaniach kończyn, o których skutki odczuwamy nawet po wielu latach. Cym są złamania, jakie są ich rodzaje oraz w jaki sposób je rehabilitować, by móc w pełni powrócić do sprawności ruchowej?

Rodzaje złamań

Każde złamanie polega na przerwaniu częściowym bądź całkowitym struktury kości. Najczęściej spotykanym przypadkiem złamań jest złamanie zamknięte, w przypadku którego nie dochodzi dodatkowo do obrażeń skóry. Analogicznie, jeśli kość przebije skórę mówimy o złamaniu otwartym. Istnieje także trzeci rodzaj złamania – złamanie zaklinowane. Jak sama nazwa wskazuje występuje ono w przypadku, gdy złamane kości nachodzą na siebie.

Inny rodzaj klasyfikacji złamań opiera się na przyczynie ich wystąpienia. Osoby, które nagminnie wykonują jeden ruch obciążając tylko jedną kończynę dolną lub górna najczęściej doznają złamań przeciążeniowych. Zarówno złamania przeciążeniowe, jak i złamania awulsywne, które polegają na oderwaniu się fragmentu kości, dotyczą osób zawodowo wykonujących sporty wyczynowe. Natomiast, gdy załamanie nie wynika z aktywności ruchowej a powstaje na skutek przebytych chorób mowa o złamaniach patologicznych.

Sprzęt rehabilitacyjny potrzebny po złamaniu kończyn dolnych

Bez względu na rodzaj i przyczynę złamania ich leczenie i rehabilitacja ma na celu doprowadzenie pacjenta do całkowitej sprawności ruchowej sprzed złamania. Poważniejsze złamania mogą wymagać operacji, natomiast te lżejsze kończą się założeniem gipsu w miejscu złamania. Pod czujnym okiem rehabilitanta pacjent powinien nauczyć się obsługi sprzętu rehabilitacyjnego oraz opanować ćwiczenia, które z powodzeniem może stosować samodzielnie w domu.

Zobacz również: Rehabilitacja Puławy

W przypadku złamań kończyn dolnych przy cięższych wypadkach może być potrzebne łóżko rehabilitacyjne (jeśli pacjent lepiej będzie czuł się w domu niż w szpitalu). Specjalne podciągniki umożliwią mu samodzielne podnoszenie się do pozycji siedzącej bez pomocy osób trzecich a materac przeciwodleżynowy zapobiegnie komplikacjom jeśli osoba rehabilitowana będzie musiała spędzić dłuższy czas w pozycji leżącej. Jeśli obrażenia są o wiele mniej poważne wystarczy wózek inwalidzki lub chodzik rehabilitacyjny. Wózek rehabilitacyjny przydatny będzie we wczesnych fazach rehabilitacji. Z czasem, gdy lekarz wyrazi na to zgodę można sięgnąć po chodziki rehabilitacyjny. Dostępne są chodziki statyczne, kroczące i na kółkach, które zawsze należy dobrać do możliwości i potrzeb pacjenta. Warto wybrać chodzik rehabilitacyjny, który dba o to, by nie doszło do zwiotczenia mięśni – wózek inwalidzki, choć niezwykle wygodny, prowadzi do bierności i nadwagi.

Jak w każdym przypadku rehabilitację należy podjąć tak szybko, jak to tylko możliwe a ćwiczenia wykonywać regularnie i sumiennie. Wielka pomocą przy różnego rodzajach złamaniach będzie sprzęt rehabilitacyjny, który nie tylko możemy kupić, ale i wypożyczyć z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Dzięki temu zapewnimy osobie rehabilitowanej względną samodzielność w poruszaniu się a po zakończonej rehabilitacji sprzęt bez problemu będziemy mogli oddać.