❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Jak są rodzaje uszkodzeń więzadła kolanowego i na czym polega ich rehabilitacja?

Staw kolanowy stale narażony jest na spore obciążenie, przez co często dochodzi do jego uszkodzeń. Pozwala na wykonywanie różnego rodzaju ruchów jednakże jego zasadniczą jego funkcją jest podtrzymywanie całego ciała. Na staw kolanowy składają się struktury pasywne w tym więzadła, które łącza kość piszczelową, udową i rzepkę. Jakie są objawy, rodzaje uszkodzeń stawu kolanowego i jak przebiega jego rehabilitacja?

Jak wygląda klasyfikacja uszkodzeń więzadła kolanowego?

Ze względu na rodzaj uszkodzenia więzadła kolanowego wyróżniamy:

– I stopień – naciągniecie więzadła,

– II stopień – naderwanie więzadła,

– III stopień – zerwanie więzadła.

Do najczęstszych symptomów, które powinny nas zaalarmować, że staw został uszkodzony należą m.in.: ból kolana towarzyszący podczas aktywności fizycznej, poczucie „uciekania” kolana oraz znaczne zmniejszenie jego ruchomości czy poczucie blokady kolana.

Objawy te są mniej lub bardziej dotkliwe w zależności od stopnia uszkodzenia więzadeł w kolanie. Jeśli jedynie naciągnęliśmy ścięgna poczujemy lekki ból, który spotęguję się w czasie chodzenia. Gdy kolano jest wyraźnie spuchnięte i pojawił się na nim krwiak więzadła kolanowe zostały naderwane. W przypadku, kiedy mamy poważne trudności z poruszaniem się i towarzyszy nam przy tym ostry ból oznacza to, że więzadła kolanowe niewątpliwie zostały zerwane. W dodatku, podczas tego rodzaju uszkodzenia można usłyszeć charakterystyczny trzask, którego nie można pomylić z niczym innym.

Jak przebiega rehabilitacja po uszkodzeniu więzadła kolanowego?

Aby postawić ostateczną diagnozę uszkodzenia stawu kolanowego należy wykonać USG lub badanie za pomocą rezonansu magnetycznego. W przypadku naciągnięcia więzadła kolanowego leczenie chirurgiczne nie jest potrzebne. Wystarczy jedynie wprowadzić do planu dnia ćwiczenia wytrzymałościowe i siłowe, aby nie dopuścić do zaniku mięśni. W przypadku naderwania i zerwania więzadeł kolanowych wymagana jest już interwencja chirurgiczna, mająca na celu ich rekonstrukcję.

Rehabilitacja po chirurgicznej rekonstrukcji wiązadeł kolanowych powinna rozpocząć się tak szybko, jak to tylko możliwe. Pod okiem rehabilitanta przeprowadzane są z pacjentem ćwiczenia bierne, które służą wzmocnieniu mięśni oraz prowadzą do pełnego wyprostowania stawu kolanowego. Sprzętem rehabilitacyjnym, który najczęściej stosuje się w rehabilitacji jest orteza stawu kolanowego. Zapobiega ona nadmiernym ruchom stawu podczas początkowej fazy rehabilitacji po operacji, dlatego zaleca się noszenie jej całą dobę przez okres 2-3 tygodni. Jeśli lekarz i rehabilitant zaleca nam rehabilitacje domową (a zdarza się tak w większości przypadków) warto zaopatrzyć się w np. w taśmy oporowe szarfy do rozciągania czy ciężarki, a w kolejnych etapach w rowerek stacjonarny, w którym z łatwością dostosujemy opór stawiany przez sprzęt do naszych potrzeb.