❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Rehabilitacja w przypadku rwy kulszowej

Rwa kulszowa to przypadłość stosunkowo częsta jednakże problematyczna w leczeniu ze względu na nawroty. Charakteryzuję się rwącym bólem, który promieniuje od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa, poprzez tylną część uda aż do stopy. Rwie kulszowej często towarzyszą osłabienie mięśni oraz zaburzenie czucia, dlatego jej napad może uniemożliwić dotkniętej nią osobie wykonywanie codziennych zajęć.

Przyczyny powstawania rwy kulszowej

Rwa kulszowa najczęściej pojawia się po przeciążeniu kręgosłupa podczas dźwigania ciężkich rzeczy bądź w zaawansowanej ciąży. Główną przyczyną jest nacisk na korzenie nerwowe w kanale kręgowym przez fragment krążka międzykręgowego (tzw. zapalenie korzonków) lub wypadniecie krążka międzykręgowego ( tzw. wypadniecie dysku). W większości zachorowań na rwę kulszowa możliwe jest leczenie zachowawcze, czyli przywracanie pacjenta do zdrowia bez interwencji chirurgicznej. Istotne w leczeniu zapobiegawczym jest dobranie odpowiedniego planu rehabilitacji oraz zmiana nawyków dotyczących postawy ciała, która powoduje powstawanie patologicznych zjawisk w obrębie kręgosłupa.

Rehabilitacja rwy kulszowej

Sygnałem do konsultacji z lekarzem w przypadku rwy kulszowej jest przede wszystkim niemożność wyprostowania pleców, nogi lub stopy oraz ogólne osłabienie mięśni, zaburzenia czucia lub problem z oddawaniem moczu i wypróżnianiem. Aby potwierdzić wystąpienie rwy kulszowej stosuje się rezonans magnetyczny lub RTG kręgosłupa, na podstawie których lekarz będzie mógł zaplanować leczenie.

W ostrym okresie rwy kulszowej pacjent większość czasu spędza w łóżku rehabilitacyjnym, dzięki czemu minimalizuje się nacisk na kręgosłup i unika zbędnych ruchów. Łóżko rehabilitacyjne można wypożyczyć na krótki okres czasu w wypożyczalniach sprzętu rehabilitacyjnego i zwrócić jak tylko przestanie być potrzebne. O ile dolegliwości, a więc ból nie jest nasilony już na tym etapie powinno się rozpocząć rehabilitację. W tym czasie każdy masaż rozluźniający bolące partie mięśni i pleców przyniesie ulgę pacjentowi.

Ostry okres rwy kulszowej przy odpowiednim leczeniu mija zazwyczaj po 2-3 tygodniach, jednakże dolegliwości bólowe mogą doskwierać o wiele dłużej, dlatego ważna jest dalsza rehabilitacja. Jej celem jest poprawa ruchomości i stabilizacji całego kręgosłupa, wzmocnienie mięśni stabilizujących oraz tych osłabionych przez chorobę, a także nauka prawidłowych wzorców ruchowych.

Najlepsze efekty w rehabilitacji rwy kulszowej osiąga się wykonując zalecone ćwiczenia regularnie i skrupulatnie. Dobrze przeprowadzona rehabilitacji nie tylko leczy skutki rwy kulszowej, ale również zapobiega jej kolejnym nawrotom. Stosując kilka dobrych praktyk odciążających kręgosłup samemu możemy zadbać, aby więcej nie cierpieć z powodu rwy kulszowej. Unikanie długotrwałego stania lub siedzenia, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, dobór odpowiedniego materaca, unikanie butów na obcasie czy pływanie, to tylko niektóre nawyki, które wpłyną na poprawę funkcjonowania naszego kręgosłupa.

Zobacz również: Rehabilitacja Puławy, Jaroszyn