❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Jak zapobiegać odleżynom u osób niepełnosprawnych ruchowo?

Każdy z nas poświęca 1/3 swojego życia na sen. Jednakże osoby niepełnosprawne, przewlekle chore lub po operacjach spędzają cała dobę w łóżku, dlatego bardzo istotne jest zapewnienie im odpowiednich warunków rehabilitacji, która m.in.:  zapobiegać powstawaniu odleżyn. Do tego celu służą łóżka rehabilitacyjne oraz materace przeciwodleżynowe, a także opieka wykwalifikowanego rehabilitanta.

W jaki sposób zapobiegać odleżynom i łagodzić ich skutki?

Odleżyny to bolesny problem pacjentów stale przebywających w łóżku w jednej pozycji. W wyniku długotrwałego ucisku na określone partie ciała może wystąpić miejscowa martwica tkanek. Z początku odleżyny wyglądają jak niegroźne zaczerwienienia, jednakże ignorowane mogą przeistoczyć się w obrzęki i pęcherz, a z czasem w bolesne strupy i żółtawe fragmenty wskazujące na rozkład tkanek podskórnych.

Aby zapobiegać tym nieprzyjemnym skutkom długotrwałej rehabilitacji warto zdobyć dla pacjenta łóżko rehabilitacyjne. Możemy kupić je w sklepie medycznym lub w wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, gdzie dodatkowo (jeśli nie posiadamy większych środków finansowych) możemy wynająć łóżko rehabilitacyjne na określony czas. Wszystkie łóżka rehabilitacyjne wyposażone są w wysokiej jakości siłowniki, na których pacjent może podciągać się i zmieniać swoją pozycję bez niczyjej pomocy. Łóżko rehabilitacyjne elektryczne dodatkowo umożliwia pacjentowi samodzielną zmianę pozycji nóg oraz kąt oparcia za pomocą elektrycznego przełącznika.

Bardzo ważne jest wyposażenie łóżka rehabilitacyjnego w specjalne materac przeciwodleżynowy. Działanie materaca ma na celu równomierne rozłożenie nacisku na ciało oraz jego delikatny masaż. Dodatkowo konstrukcja materacy przeciwodleżynowych pozwala na ciągłą cyrkulacje powietrza pomiędzy powierzchnią materaca a ciałem pacjenta, co jest niezwykle istotne w zapobieganiu i walce z odleżynami. Materace przeciwodleżynowe możemy zarówno kupić, jak i wypożyczyć w wypożyczalni ze sprzętem rehabilitacyjnym. Do każdego materaca obowiązkowo powinniśmy też dokupić piankowy podkład. W przeciwnym wypadku żaden z rodzajów materacy przeciwodleżynowych nie spełni swoich funkcji.

Na czym polega rola opiekuna w walce z odleżynami?

Zarówno samo łóżko rehabilitacyjne, jaki i materac przeciwodleżynowy nie są w stanie w stu procentach zapobiec powstawaniu odleżyn oraz nie przyczynią się do ich wyleczenia. Ogromna rolę stanowi tu praca opiekuna pacjenta. Opiekun czy rehabilitant, musi dbać o to, aby co ok. 3-4 godziny zmieniać pozycję pacjenta. Zapobiegnie to pogłębianiu się odleżyn i powstawaniu nowych ognisk martwicy tkanek. Istotna jest też kontrola wyglądu skóry. Nie można lekceważyć nawet najmniejszych zaczerwienień, gdyż skutki tych zaniedbań mogą być bardzo bolesne dla pacjenta. Istniejące odleżyny należy oczyszczać, odpowiednio pielęgnować za pomocą specjalnych maści oraz regularnie zmieniać na nich opatrunki.

Zobacz również: Rehabilitacja – co musisz o niej wiedzieć?