❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Jaki materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy wybrać?

W poprzednim artykule przedstawiliśmy zalety działania materaców przeciwodleżynowych w przypadku osób obłożnie chorych, niepełnosprawnych lub starszych. W tym artykule skupimy się na rodzajach materaców przeciwodleżynowych zmiennociśnieniowych dostępnych na polskim rynku  w sklepach medycznych i wypożyczalniach sprzętu rehabilitacyjnego. Przedstawimy ich działanie oraz cechy, na które warto zwrócić uwagę przed kupnem lub wypożyczeniem materaca przeciwodleżynowego.

Materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe pneumatyczne

Ich nazwa bierze się stąd, iż można niemal idealnie  dostosować ciśnienie wewnątrz materaca do potrzeb pacjenta. Ze względu na różnicę w budowie wyróżnimy materace zmiennociśnieniowe rurowe oraz bąbelkowe.

  • Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy rurowy

Materace tego typu można stosować zarówno w profilaktyce, jak i w  zaawansowanych stadiach zmian odleżynowych. Materac rurowy trzeba odpowiednio dobrać do potrzeb pacjenta jednak główną rolę odgrywa w nim pompa zmiennociśnieniowa, odpowiadająca za optymalne ciśnienie panujące wewnątrz materaca. Składa się on z poziomych komór podzielonych na dwie naprzemiennie pompowane części w cyklu od 5 do 10 min. Cały materac jest łatwy w  obsłudze i nieprzemakalny. Jego ogromną zaletą są bardzo małe otwory utworzone laserowo, które odpowiadają za dotlenianie tkanek, wspomagając tym samy krążenie u pacjenta. Cena tych materacy zmiennociśnieniowych rurowych waha się od 400 do ponad 1000zł. Warto też porównać ceny wypożyczenia materacy  w wypożyczalniach sprzętu rehabilitacyjnego.

  • Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy bąbelkowy

Także  ten typ materacy doskonale sprawdza się w  profilaktyce odleżyn oraz w  ich leczeniu. Materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe bąbelkowe zawdzięczają swoją nazwę specjalnej budowie. Po wypełnieniu materaca sprężonym powietrzem specjalna folia PCV, z której jest on wykonany, osiąga grubość do  5 cm. Składa się z  około 130 małych bąbelków pompowanych naprzemiennie, tak by pacjent nie był uciskany długi czas  w jednym miejscu. Jego obsługa polega na podłączeniu pompy oraz ustaleniu przybliżonego ciśnienia, jakie ma panować w  materacu. Niestety jest on o wiele bardziej podatny na zniszczenia niż materac zmiennociśnieniowy rurkowy, dlatego trzeba uważać, w  jaki sposób go użytkujemy. Jeżeli nacisk kolan lub łokci na powierzchnie materaca bąbelkowego jest zbyt duży po niedługim czasie poszczególne bąbelki mogą się połączyć znacznie obniżając jego skuteczność. Jest to też przyczyną jego stosunkowo niższej ceny.

Materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe to skuteczna metoda walki z odleżynami. Pamiętajmy jednak, że odpowiednie użytkowanie materaca oraz jego  odpowiednia pielęgnacja pozwoli przedłużyć jego działanie i zapewnić pacjentowi odpowiednia profilaktykę i leczenie.

Zobacz również: Jakie zastosowanie ma materac przeciwodleżynowy?