❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Kiedy wózek inwalidzki ręczny będzie najlepszym wyborem?

6 stycznia 2020

Zakup jakiegokolwiek sprzętu rehabilitacyjnego wiąże się ze znacznymi wydatkami. Dodatkowo im bardziej zaawansowany technicznie sprzęt,  tym droższy nawet,  jeśli skorzystamy z dofinansowania z NFZ na jego zakup lub zdecydujemy się na wypożyczenie z  wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Jednakże zanim zdecydujemy się na jakikolwiek model wózka inwalidzkiego powinniśmy dokładnie przeanalizować potrzeby osoby niepełnosprawnej oraz możliwości wózka inwalidzkiego bez względu na to, czy będzie to wózek inwalidzki elektryczny, aktywny czy ręczny.

Wózek ręczny stalowy a aluminiowy?

Obecne wózki inwalidzkie ręczne dostępne na rynku posiadają konstrukcję stalową i aluminiową. Większości z nas stal kojarzy się z trwałością i odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz na warunki atmosferyczne. Tak też było jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jednakże  obecne wózki inwalidzkie ręczne aluminiowe nie ustępują wózkom stalowym pod względem swej jakości, a co warto zauważyć są od nich o wiele tańsze. Dodatkowo wózki inwalidzkie o konstrukcji aluminiowej są lżejsze od swych stalowych odpowiedników o około 3 kilogramy. Dzięki tej różnicy osoby, które codziennie opiekują się  niepełnosprawnym pacjentem odczują sporą ulgę podczas wnoszenia i wynoszenia sprzętu rehabilitacyjnego po schodach lub podczas jego transportu samochodem.

Dlaczego warto wybrać wózek inwalidzki ręczny?

Wózek inwalidzki elektryczny to przede wszystkim wygoda dla osoby niepełnosprawnej i jej opiekuna. Proste sterowanie wózkiem za pomocą intuicyjnego pilota pozwala na względną niezależność jego użytkownika oraz odciąża w znacznym stopniu opiekuna. Jednakże wybór wózka inwalidzkiego elektrycznego wiąże się też z większymi kosztami zarówno przy zakupie,  jak i wypożyczeniu w wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.

Pamiętajmy jednak, że wybór jakiegokolwiek wózka inwalidzkiego powinien być dopasowany do możliwości i potrzeb pacjenta. Jeśli jest to osoba starsza lub osoba, która z jakiegoś powodu nie posiada wystarczająco siły w rękach, by używać wózka inwalidzkiego ręcznego korzystanie z  wózka elektrycznego może okazać się niezbędne. Natomiast jeśli pacjent jest osobą młodą i na tyle sprawną, aby wprawiać w ruch wózek za pomocą siły mięśni swoich rąk korzystanie z wózka inwalidzkiego elektrycznego to zdecydowanie zły wybór. Aktywność fizyczna zalecana jest dla wszystkich osób bez względu na niepełnosprawność. Stałe używanie mięśni rąk nie tylko poprawia samopoczucie pacjenta  i daje mu poczucie względnej niezależności od innych osób i sprzętu. Poza tym korzystanie z wózka inwalidzkiego ręcznego poprawia kondycje fizyczną, dba o sylwetkę i zapobiega powstawaniu nadwagi.

Aby maksymalnie zwiększyć komfort  korzystania  z wózka inwalidzkiego ręcznego należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni dobór szerokości i głębokości siedziska oraz wyposażyć go w  specjalną poduszkę do siedzenia, która zapobiega powstawaniu bolesnych odleżyn. Przed zakupem lub wypożyczeniem wózka inwalidzkiego ręcznego warto popytać personel wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego o modele wózków, w których dodatkowo można regulować kąt nachylenia wózka oraz wysokość oparcia i podnóżków.

Zobacz również: Wózek inwalidzki z napędem elektrycznym czy ręcznym?