❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Jaki materac przeciwodleżynowy piankowy wybrać?

W poprzednich artykułach przyjrzeliśmy się bliżej ogólnym działaniem i funkcjom jakie pełni w procesie rehabilitacji materac przeciwodleżynowy. Osobny artykuł poświęciliśmy również materacom przeciwodleżynowym zmiennociśnieniowym zarówno rurowym, jak i bąbelkowym. Przyszedł więc czas, aby pod lupę wziąć kolejny rodzaj materacy przeciwodleżynowych, jakim jest materac przeciwodleżynowy piankowy.

Zalety i wady materacy przeciwodleżynowych piankowych

Wybór odpowiedniego materaca piankowego jest trudniejsze niż w przypadku materaca zmiennociśnieniowego. Wynika to z faktu, że w materacu przeciwodleżynowym piankowym nie mamy swobody w regulacji twardości materaca za pomocą ciśnienia, a jedynie na podstawie gęstości samej pianki, z którego jest wykonany. Są one zbudowane w taki sposób, aby przeciwdziałać powstawaniu pęcherzy i ran na ciele pacjenta, ponieważ rozkładają nacisk ciała na większą powierzchnię, by nie dopuścić do nacisku tylko w jednym miejscu. Niepodważalną zaletą materacy przeciwodleżynowych piankowych jest brak odgłosów wydawanych przez pompę regulującą ciśnienie w materacach zmiennociśnieniowych.

Zobacz również: Jaki materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy wybrać?

Rodzaje materacy przeciwodleżynowych piankowych

Wśród rodzajów materacy piankowych możemy wyróżnić materace przeciwodleżynowe gofrowane, jeżykowe, nawiązujące do ich wyglądu oraz materace wykonane z pianki wiskozowej.

Materace przeciwodleżynowe gofrowane charakteryzują się stosunkowo dużą sprężystością zawdzięczaną piance poliuretanowej, z której są wykonane. Kolejnym wyróżnikiem materacy przeciwodleżynowych gofrowanych jest ich duża wysokość , dzięki której pacjenta zapada się głęboko w jego strukturę, ale nie dotyka łóżka rehabilitacyjnego. Struktura gofrowana dodatkowo zapewnia odpowiednią cyrkulacje powietrza.

Materace przeciwodleżynowe jeżykowe wzięły swoją nazwę od specjalnych wypustek w kształcie ostrosłupa. Dzięki takiemu kształtowi ciało pacjenta podczas leczenia jest delikatnie masowane, a sam proces leczenia i zapobiegania powstawaniu odleżyn wzmacnia się.

Materac przeciwodleżynowy wykonany z pianki wiskozowej stosowany jest w leczeniu pacjentów skarżącym się na dolegliwości bólowe. Jest niezwykle elastyczny i doskonale odprowadza wilgoć, a jego bardziej zaawansowane modele sprawdzają się nie tylko w zapobieganiu powstawania odleżyn, jak i w przypadku leczenia odleżyn IV stopnia.