❖   e-mail: kontakt@reha-dom.eu   ❖   tel.: 509 506 484   /   504 085 604

Rodzaje chodzików rehabilitacyjnych

Osoby, które na co dzień opiekują się seniorami lub osobami po przebytych chorobach i urazach często stają przed wyborem jaki sprzęt rehabilitacyjny wybrać: kule inwalidzkie, chodzik rehabilitacyjny czy wózek rehabilitacyjny. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie chodzik rehabilitacyjny, ponieważ nie obciąża stawów pacjenta a jednocześnie nie skazuje go na całkowitą bierność.

Czym charakteryzuję się chodzik rehabilitacyjny?

Chodzik rehabilitacyjny, zwany również balkonikiem, to aluminiowa konstrukcja, która ułatwia codzienne czynności jakimi są wstawanie i chodzenie zarówno seniorom jak i osobom z pewnym stopniem niepełnosprawności. Służy do poruszania się pod domu i po ulicy. Jego ogromną zaletą jest to, że daje pacjentowi stabilność i pewność poruszania się nawet na dłuższe dystanse. Jego podstawową funkcją jest przeniesienie ciężaru ciała na aluminiową konstrukcję, która posiada cztery nogi a w zależności od modelu – kółka. Dzięki temu osoby starsze lub niepełnosprawne wzmacniają mięśnie rak i nóg, dzięki czemu są zdecydowanie lepsze dla zdrowia fizycznego i psychicznego ich użytkowników. Wózek inwalidzki bowiem przyzwyczaja do bierności, sprzyja wiotczeniu mięśni a w konsekwencji  powstawaniu nadwagi. Dlatego jeżeli tylko lekarz wyrazi zgodę na korzystania z chodzika rehabilitacyjnego pokuśmy się o jego wynajem lub kupno.

Jakie są rodzaje chodzików rehabilitacyjnych?

  • Chodzik rehabilitacyjny statyczny (sztywny)

Przeznaczony dla osób, których głównym problemem jest utrzymanie równowagi. Ze względu na swoją wyjątkowo stabilną konstrukcje oraz antypoślizgowe zakończenie nóżek uniemożliwia przewrócenie się. Poruszanie się za pomocą chodzika statycznego wymaga od jego użytkownika włożenia znacznej siły, dzięki temu stanowi idealny sposób na kompleksowe wzmacnianie mięśni.

  • Chodzik kroczący

Ten rodzaj chodzika skonstruowany jest z myślą o osobach, które nie czują sie pewnie w pozycji stojącej oraz nie mają wystarczająco siły w mięśniach jak w przypadku chodzika statycznego. Umożliwia w miarę swobodne chodzenie, dopasowując się do ruchów użytkownika. Niektóre modele posiadają mechanizm, który w prosty sposób usztywnia szkielet chodzika przez co łatwo go zmienić na chodzik statyczny.

  • Chodzik na kółkach

Chodzik ten przeznaczony jest dla osób, które mają silne mięśnie rąk i tułowia a chodzenie i utrzymanie równowagi nie stanowi dla nich problemu. Ogumione kółka umożliwiają płynne przemieszczanie się. Jednakże w przypadku, gdy pacjent nie ma wystarczająco siły łatwo może przewrócić się wraz z chodzikiem.

Chodziki rehabilitacyjne dostępne są w wielu modelach. Można je kupić lub wynająć w wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Ta druga opcja jest wygodniejsza, ponieważ w miarę nabierania przez osobę rehabilitowaną pewności w chodzeniu można szybko zmienić rodzaj chodzika na ten bardziej wymagający użycia siły.

 

Zobacz również: Na czym polega rehabilitacja seniorów?